
Tandblekning
Går det att göra på ett försiktigt sätt som inte skadar tänderna?
// Staffan
Har aldrig provat själv, men följer Fridas Vegobak på Instagram. Hon har använt dessa produkter länge och rekommenderar dem varmt.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

#1 Carmarino
Tack för tipset, ska kika på det.
Egentligen är det inte så allvarligt men efter 51 år så har tänderna inte riktigt samma fina färg som de hade förut. Om det skadar tänderna kommer jag låta bli.
På sätt och vis tycker jag inställningen de har i Japan är fin; lite missfärgade tänder (av till exempel te och kaffe) ser man mer som patina och något vackert. Helt klart blir man påverkad av alla vita leenden från Hollywood…
// Staffan
#2: Frida har flera gånger berättat att det inte har skadat hennes tänder, och eftersom hon använt det i många år så hade hon nog märkt det vid det här laget om det hade varit skadligt. Så det bör vara rätt riskfritt att testa.
Här kan du läsa om hennes erfarenhet av att bleka tänderna med Dentway.
https://fridasvegobak.se/2025/01/06/vita-tander-hemma/
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
- Redigerat 2025-03-31 16:10 av Carmarino

Problemet med Frida är väl kanske (om något) att hon får betalt när jag någon väljer de produkterna? :)
#4: Bara om du klickar på länkarna. Går du direkt till Dentaworks hemsida så gynnar du ingen mer än dig själv. 😊
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Annars pratar du med din tandläkare gjuter man skenor till tänderna så de passar perfekt så behöver man inte lägga några större mängder blekmedel på tänderna whiteness perfect använder vi på kliniken enligt min cheftandläkare sägs det vara ett av de mildare sorterna som ändå ger bra resultat utan att skada tänderna, tror dock inte man kan köpa det som privatperson varsomhelst. Det värsta som händer med det medlet är att tänderna kan ila lite men det slutar när man är klar med blekningen som tar en 3-4 nätter. Sedan så finns det ju människor som nog kanske inte ska bleka tänderna okontrollerat ex. ifall man har frätskador på tänderna då har man ju knappt någon emalj kvar och det är ju emaljen man bleker.

#6
Intressant. Ska fördjupa mig lite mer i det här. Känns som att det är en grej där det är smart att läsa på lite innan man fattar något beslut.
// Staffan
- Redigerat 2025-04-01 09:13 av Staffan
Varför inte något naturligt, som bleker tänder?
Jag har använt kokosolja+bikarbonat och fått vitare tänder. Jag är 69 år, så normalt går det åt motsatt håll.
https://gokindly.se/inlagg/bleka-tanderna-med-kokosolja-guide-for-ett-vitare-leende
”När Hjärtat och Sinnet är i balans… Då är allt möjligt”

Låter tilltalande. Jag har inte bråttom och det är inte så viktigt. Men det vore ju trevligt om det gick i den riktningen istället.
Hur använder du din mix?
// Staffan
#9: Jag blandar 2 delar kokosolja, den med smak, och en del bikarbonat och borstar tänderna med det tre gånger i veckan. Även bra mot friskare tänder. Om du har svårt för bikarbonat, så går det bra med bara kokosolja.
https://kurera.se/oil-pulling-for-vita-tander-och-battre-munhalsa/
”När Hjärtat och Sinnet är i balans… Då är allt möjligt”

Tack! :)
Jag skapade en tråd i ämnet för en tid sedan:
https://halsa.ifokus.se/discussion/1593598/bleka-tanderna-med-bakpulver-
Men jag prövade bara några gånger och gav sen upp…