Hälsa iFokus

Hälsa

Etikettallmänt-övrigt
Läst 3083 ggr
Maria
3

Indraget körkort pga ohälsa

Här kommer en länk om att allt fler körkort dras in på grund av sjukdom men att det i själva verket borde vara högre siffror.

Min läkare tog trevande upp frågan om hur det går att köra bil. Det går inte alls, sa jag och han såg förskräckt ut men jag tillade snabbt att jag inget körkort harFlört och han drog en lättande suck.

/Maria

DesK
1
#1

På något sätt borde de nog kolla upp detta med körkort, jag vet flera människor som knappast borde ha körkort på grund av deras hälsa. I och för sig kör ingen av dem bil, men likafullt tycker jag att det borde gå att fixa något slags kontroll för körkort!

/Désirée

mongu
1
#2

Det är viktigt men också svårt hur man ska komma åt alla. Det finns dels de som pga sjukdom inte ska sitta bakom ratten, de med vissa mediciner och de äldre som pga ålder, syn m.m. inte är lämpliga som bilförare.

Det borde va nån form av kontroll helt klart.

Ha en bra dag! Mongu.

Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!