Tandställning
Är det någon som har tandställning här inne? Syftar på rälstypen.
Har haft när jag gick i gymnasiet, något särskilt du undrar eller bara allmän fråga?
Hur är det att kyssas när man har tandställning? Är den ivägen?
Jag hade endast nere och då var den inte ivägen. Det är en vanesak, klart det var i vägen vad man än gjorde den första tiden men sen vande man sig så det var inga problem alls. Kan tänka mig att just med kyssar kanske man märker av den uppe lite mer men tror dock inte att det ska ha så stor betydelse, man får kyssas försiktigt 
Okey. Tack för svar!
Hade du med metallplattor eller keramikplattor?
Så lite så 
Jag har haft och det gör varken till eller från! Man brukar ju sällan kyssas tand mot tand liksom ;) I början kan det kännas ovant att få läpparna att "räcka" över rälsen, men det vänjer man sig snart vid :)
Hej, inte än men kommer få till hösten.. är det något särskilt du undrade? 
#6 Okey. Kan ju säga att det inte känns kul alls att skaffa tandställning i denna åldern, när man träffat ny kille och allt. Kommer verkligen känna mig oattraktiv.
Försöker tänka på att det gäller högst två år av mitt liv, men det känns tungt. Började till och med gråta hos tandläkaren, jag som aldrig gråter framför folk. Men det blev för mycket. Trodde jag var klar med tänderna.
Jag skaffade min på eget begär, nere som sagt andra året i gymnasiet och sedan hade jag den även på högskolan. När man är äldre kan man trösta sig med att jämnåriga vuxit till sig och inte retas för att man har tandställning 
Jag blev erbjuden tandställning som vuxen men tackade nej.
Jag kan förstå Heras känsla inför detta men du får tänka på hur bra det blir och tiden går snabbare än man tror
/Maria
Jag tror jag hade min i två år, sen fick jag en tråd bakom tänderna som skulle sitta ett antal år, efter ca 3 år började jag tröttna på den och tjatade att bli av med den, bara ett år till var svaret jämt och när jag tillslut blev av med den! Underbar känsla! Har nu raka fina tänder
så klart jag förstår Heras känsla också, men man får väga för och emot. Killen din tror jag absolut inte bryr sig om tandställningen! Sänder över lite styrkekramar till dig!
#9 Nej retad lär jag inte bli :)
#10 Underligt det där, tiden går snabbare och snabbare ju äldre man blir.
#11 Tack :)
Vet flera uppe i 30årsåldern som skaffat tandställning :) Jag tycker att de är rätt charmiga, jag grät när jag var tvungen att ta ut min ;)
Haha, jag kommer gråta när dom sätter i min.
Synd att det är så dyrt om man skulle vilja ha en som sitter på insidan. Har inte råd med 16000kr och uppåt per käke :(
Till och med tandställningen med vita keramikplattor kostar ca 2500kr per käke. Så det får bli den, den sysn i alla fall lite mindre än den med metallplattor.
Mitt ex hade tandställning i början av vårt förhållande, ingen av oss hade några problem med den när vi kysstes 
#15 vad bra :)
Skulle haft rälstandställning i mellanstadiet/högstadiet men kom inte så långt, tyvärr. Kanske borde ha hållit ut på nåt sätt, men det är inget jag kommer ändra på nu när man får betala kalaset själv i så fall.
Jag avbröt redan vid den fasliga nattandställningen som tryckte på tänderna av bara den. Den gick att ha på max 1,5 timme/kväll innan jag höll på att krypa ur skinnet.
Hade tandställning i två och ett halvt år. + att jag drog ut 5 tänder och opererade mig i munnen.
Jag har också haft tandställning förr, men jag minns inte hur det var. Har också dragit ut tänder samt gjort en stor operation i munnen då man transplanterade ben.
Jag skar upp tandköttet så att de kunde sätta på tandställning på de tänderna och dra ner dom.
Annars hade de inte sett vackert ut.
Men hade tur att bara ha tandställnin på övre och inte undre. Operationen skrattade jag mig igenom, tills bedövningen släppte.