Iskall, röd näsa!
Så underbart det är att pulsa runt i all snö nu! Men burr så kallt det har blivit…! Såfort jag bara går utanför dörren blir min näsa alldeles iskall och röd, (väldigt röd) hur mycket kläder jag än har på mig. :( Är det någon som känner igen detta, &har något litet tips mot det..? Helst något naturligt/huskur:) Skulle bli jättetacksam för alla tips och råd! Jag är för det mesta kall, fryser ofta även inomhus..Vill inte använda smink..
Ja, hoppas någon har något tips. Här kommer en frusen själ till med röd näsa
/Maria
vi får hålla tummarna för ett svar då..! :)

När det är kallt ute, bör man inte tvätta bort sitt naturliga hudfett på morgonen. I stället kan man lägga på lite extra kräm på känsliga ställen. Gnid in ordentligt.
Blir man väldigt röd om t ex nästipp eller öron, kan det bero på att man varit nära att förfrysa de delarna tidigare. Var extra rädd om dem då. Man kan dra på en s k rånarluva, linda in sig med halsduk och gnugga dessa känsliga delar då och då så att blodflödet hålls igång.