Är inte på topp just nu.
Måste bara skriva av mig lite.
Har haft problem med magen i över tre veckor nu. Har haft konstant ont och vart förstoppad av och till och vart lös av och till. Har gått på Omeprazol i snart två veckor utan förbättring och går nu även på Tradolan för att fungera som människa.
I eftermiddag ska jag tillbaka till min läkare då jag blev dålig på väg till jobbet imorse, var helt spyfärdig och väldigt svag samtidigt som jag svettades floder. Jag kräktes aldrig men det var bara att köpa en kartong näringsdryck på jobbet och åka hem igen.
Jag har absolut ingen aptit alls så har otroligt svårt att få i mig tillräckligt med näring. Idag kan jag överhuvudtaget inte få i mig mat, så lever på mina näringsdrycker. Det är samma typ av näringsdryck som används när man inte kan äta, så jag lär klara mig näringsmässigt.
Har vart sjukskriven det mesta av året hittills, bara jobbat två dagar i år. Var så glad igår när jag trodde jag var bättre och började jobba igen efter en ungefär två veckor lång sjukskrivning. Och så går jag och blir än sämre idag, har ont i magen trots Tradolan, och kan inte ens få i mig en frukt.
Vet inte vad det är för fel på min mage heller. Läkaren trodde först jag hade magkatarr som gått ner i tarmen, men jag tror inte att det är det eftersom jag inte har blivit bättre alls med Omeprazol.
Nä, nu ska jag dricka en Resource Komplett Näring med kaffesmak till lunch och sen vila en stund.
Var bara tvungen att skriva av mig lite. Jag orkar inte med min mage längre nu!
Jennie
En vanlig biverkning av Tradolan är just illamående och i viss mån även kräkningar. Så det bästa vore ju kanske om du kunde försöka att dra ner på denna och fortsätta med Omeprazolen för att magen ska läka.
Magbesvär är svåra att få bukt med och tar ofta lite tid.
Hoppas att du får vila och att du hämtar dig snart.
Blir du inte bättre så får söka vård igen.
/Maria
Har vart på vårdcentralen idag igen. Läkaren tog en hel massa prover och jag ska även lämna avförings och urinprov. Tradolan påverkar mig inte längre annat än smärtstillande och jag kan bli trött av det. Bara första dagen eller två som jag kan må illa av det. Illamåendet idag var helt annorlunda än det som Tradolan kan orsaka för mig. Hade 37.4 på vårdcentralen vilket är väldigt nära feber för mig då jag oftast ligger runt 37.0 eller lägre. Min sänka var något något förhöjd också så nåt jäkelskap är på gång i kroppen
Och nu är jag sjukskriven igen! Fram tills den 27. Tusan också!
Jennie
Men illamående-biverkningen kommer sig nog av att tabletten inte är så snäll emot magen, så bort med den.

Usch & blä 
Hoppas att "miraklet" tillfriskna händer dej inom kort 
Kramen på´re
Det är den snällaste tabletten som ändå funkar. Kan inte ta alvedon och liknande ens för huvudvärk så det är därför jag tar Tradolan.
Jennie
Varför tar du Tradolan?
/Maria

Tradolan är inte så snäll tablett. Den kan ge beroende och många biverkningar.
Av vilken anledning funkar inte t.ex. Alvedon vid huvudvärk? Det finns flera andra mediciner som skulle kunna hjälpa mot det.
Ha en bra dag! Mongu.
Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!
Tradolan förknippar jag med operationssmärtor och värk utav samma kaliber, så jag fick det också automatiskt till att tabletten inte är snäll mot magen.
Jag har ont i magen så till den milda grad att jag stundtals går och står framåtlutad och utan Tradolan skulle jag sitta eller ligga vaken större delen av natten pga värken i magen.
Jag utreds just nu för en himla massa, bland annat verkar det som om de utreder mig för IBD sjukdomar eftersom ett av proven de tar nu är Kall Prolektin eller vad det nu heter.
Jag är otroligt resistent mot värktabletter även fast jag sällan eller aldrig några tar. Tradolan är bland det svagaste jag kan ta och ändå ha effekt. Jag kan ta maxdosen av Naproxen eller Diclonfenak utan att få smärtstillande verkan, och de preparaten får jag ont i magen av.
Jennie
Eftersom det är magen som smärtar så ska du vara försiktig med att ta piller man sväljer. Tycker det är lite konstigt att läkaren skriver ut detta mot magsmärtor faktiskt.
Det finns andra varianter av smärtlindring i form av suppar eller plåster till exempel.
/Maria
Det är tarmområdet som gör ont mest. Inte just i själva magsäcken.
Jennie
Chrons sjukdom skriver jag. http://www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/Sjukdomar-och-besvar/Crohns-sjukdom/
Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else
Har utretts för både Crohns och UC men de proverna visade inget så min läkare är nu inne på att jag kan ha fått cystor på äggstockarna/PCOS eller att det är Endometrios som spökar, och att det i sin tur påverkar tarmarnas rörelser också eftersom jag har värk hela tiden, dygnet runt. Nu har jag i alla fall fått en lovande verktablett- Orudis Retard. Tog en för natten igår, plus en Zopiklon och du milde, jag visste inte att det var SÅ det kändes att sova gott en hel natt
Jennie

Pcos gör väl inte ont eller? Det visar väl sig främst som viktökning, ökad kroppsbehåring samt svårigheter att få barn.
Det är väl att man har för mycket äggblåsor, det är väl inte att man har en massa cystor? Eller e jag helt trög?
Jobbigt verkar du ha de iaf. Du e stark som härdar ut!
Jag hade ont av PSO-äggstockarna när jag hade för många äggblåsor och så. Endometrios har jag hört ska vara otroligt smärtsamt. Har det dock inte själv.
Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else
Har nu i alla fall äntligen fått tid till en specialist på kvinnosjukdomar! Den 23 Februari får jag förhoppningsvis svar på vad tusan det är som hållt mig hemma från jobbet i ca. 2 månader!
Jennie