Hälsa iFokus

Hälsa

Etikettläkemedel-vitaminer-mineraler
Läst 1766 ggr
Novisan
0

Vet ni nåt om Multigenics

Har blivit tipsad av en kompis att äta Multigenics. Är det någon som har erfarenhet av dem?

Chestnut
0
#1

Har inte en susning om vad det är. Vad ska du äta det för?

Med vänliga hälsningar
Chess

Novisan
0
#2

En kollega åt det för hon var så trött, och sen blev hon pigg Glad

[Tassy]
0
#3

är det inte bättre att se över sin kost så att man får i sig det man behöver via den?

Visst verkar tabletterna bra, men har du verkligen brist på allt? även om dom är bra sammansatta, balanserade och allt vad det nu heter så hjälper ju inte det om du inte har exakt just det behovet av vitaminerna, vilket ger en feldosering. Visst kan vissa vitaminer inte överdoseras, men jag tror ändå det är bättre att tänka på kosten i stället. Det blir billigare och skonsammare i längden.

piri-piri
0
#4

#3 Dagens kost är inte längre så näringsrik som den en gång var och många människor har brister fast man försöker äta nyttigt.

En multivitamintablett som innehåller allt är bättre att ta än att stoppa i sig några enstaka vitaminer i höga doser. Första tecknet på näringsbrist är just trötthet så att prova en multivitamin för att se om man blir piggare kan inte skada.