
Någon som har tips eller känner igen sig?
Jag har sen flera år tillbaka varit sjuk mycket. Jag kunde gå runt med feber och förkylningar i flera månader. Nu har jag fått diagnosen astma och läkarna tror att jag varit sjuk mycket för att kroppen inte orkat kämpa mot sjukdomen i och med att jag varit så ansträngd i andningen.
Jag fick medecin mot astma i januari i år, när jag under sommaren gjorde ett test för astman så låg jag på gränsvärden till astma fullt medecinerad. Jag är svullen i halsen och näsan, detta gör antagligen att jag har svårt att andas trotts medecinen, troligtvis är detta slemhinnorna.
Jag har även sedan 7 år tillbaka vestibulit, vilket gör att jag har väldigt sköra slemhinnor i underlivet. Detta har även gått över till urinröret så jag har symptom för urinvägsinfektion hela tiden. Detta har de försökt behandla med både kortison och antibiotika men inget verkar fungera.
Jag är också konstant trött, sover mellan 10 och 12 timmar per dygn för att överhuvetaget orka vara uppe. Jag har också ont i huvet, ryggen, axlar och nacken.
Jag börjar känna att jag snart ger upp, min husläkare verkar inte bry sig så mycket. Hon har skickat remiss till lungmottagningen, läkaren jag träffade på lungmottagningen sa "ja inte vet jag vad det kan vara, du får nog fråga många läkare innan du får veta vad som är fel". Jag har även haft kontakt med en uroterapeut men som nu känner att hon kan inte göra mera, de har provat alla behandlingar som går att göra. Jag har också varit hos en gynekolog som i alla fall då verkade bry sig och ville ta tag i det. Träffade henne för dryt 1 och 1/2 månad sen och har fortfarande inte hört något förutom den gången då jag ringde och frågade för att se om hon hade glömt bort. Hon skulle ha ringt mig veckan efter att jag varit där och när det gått 4 veckor började jag undra.
Om någon orkat läsa ända hit, är det någon som känner igen sig? Eller tips på vart jag kan vända mig? Jag börjar ge upp hoppet om att bli bra, jag pluggar 100% men vet inte hur länge till jag kommer orka det.
Hoppas att någon där ute har tips eller råd.
Kram
Ylva
Vill börja med en stor kram från mig till dig!
Låter inte ett dugg kul. Tror tyvärr att det som gäller är att ligga på och tjata. Inte ett dugg kul, jag vet. Man måste vara frisk för att orka vara sjuk =/¨
Byta husläkare kanske vore en bra idé att börja med?
/Amanda
Med vänliga hälsningar
Chess

Tack!
Tyvärr är det lite invecklat. Min pappa är läkare och den jag idag har som husläkare är hans gamla chef, hon ser mig lite som 5-6 år fortfarande och jag vågar inte säga ifrån. Om jag byter husläkare hamnar jag på pappas vårdcentral och där känner ja alla läkarna mer eller mindre privat, vilket inte känns som att det vore en bättre lösning.
Då funderar nog många på varför inte pappa kan hjälpa mig, jag har svårt att prata med honom om det då han inte riktigt accepterar att det kan vara ngt som är fel på hans barn.
Förstår dig så väl. Ibland vill jag bara lägga mig ner och gråta.
(Se mitt inlägg ASTMA). Men jag har valt att nu kontakta en privat astma och allergiklinik med astmaläkare och astmasjuksköterskor, då nuvarande medicin inte fungerar.
Det är lika bra att direkt kontakta specialister.
Jag fick åka in akut ca 6 ggr innan jag las in på en lungavdelning och jag fick göra olika spirometriundersökningar.
Jag har också vänt blicken till det alternativa, och vill kombinera skolmedicin med alternativa möjligheter och har därför sedan några få dagar ändrat min kost radikalt enligt tips från en bok som heter "Föllingegårdens väg till hälsa" av en läkare med biologisk inriktning som heter Aly.
Föllingegården har haft goda resultat med astma och allergipasienter med bla en strikt vegankost, baserad på råkost.
Jag håller nu på att gå över till denna kost, för att se om den kan lindra min astma.
Mjölprodukter, salt och säd rekommenderar de alternativa läkarna att man ska utesluta.
Det är värt ett försök.
Jag håller också febrilt att leta efter en alternativ leg läkare.
Jag tror att du som jag behöver finna en läkare som har en helhetsyn.

Ja det kanske blir att försöka ta kontakt med en privatläkare. Som jag skrev i din tråd så ska jag på undersökning nästa vecka sp vi får se vad dom säger då.
Oj, det blir nog svårt för mig att utesluta dom produkterna då ja redan idag inte tål laktos.
Jag hoppas verkligen att det ger resultat för dig! Hoppas att du håller oss uppdaterade :)
En lista på några leg läkare som jobbar med alternativa metoder finns längst ner på http://www.komplementarmedicin.org/lakarlistanmedartikel.htm . Listan är dock långt ifrån fullständig.

Om inte gynekologen hört av sig så tycker jag du ska ringa o beställa en ny tid en besökstid. Så får ni starta om igen. För när det gått så lång tid verkar det ha blivit missat av nån anledning.
Sen förstår jag att du inte vill eller kan prata med din pappa om dina problem. Tror heller inte det är bra o göra det. Vissa saker är bättre o ta utanför familjen för att kunna få va just familj.
Finns det inga andra läkare på den VC du går idag? Du har din fulla rätt att byta du behöver inte ange särskilda skäl.
Kram o hoppas det löser sig.
Ha en bra dag! Mongu.
Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!

#6 Jag fick tag på en sköterska där i torsdags och gynekologen hade tydligen lagt in remissen i datorn men inte skickat den hem till mig. Så det ligger i dator systemet och då bör ja kunna gå till provtagningsstället och ta proverna redan nu. Ska ringa dit nästa vecka. Sköterskan sa också att gynekologen har tagit på sig för mkt och det är därför hon inte hinner…
Jo det gör det, men jag är osäker på om jag får byta där då jag egentligen hör hemma på den vårdcentralen där pappa jobbar. Vi bor någon mil utanför Eskilstuna och har "egen" vårdcentral. jag är skriven på den vårdcentralen inne i stan för att den läkaren jag har tidigare jobbade ute på våran vårdcentral och sen när hon bytte jobb så följde vi med.
Sen vet ja inte vad ja ska säga till min läkare om hon frågar varför ja inte kommer till henne. Just nu försöker jag vänta ut att hon ska gå i pension, vilket hon borde göra snart tycker jag…
Tack!
Kram

Jag är nästan helt säker på att du får byta till en annan läkare på din VC. Tror inte dom kan neka dig det.
Ha en bra dag! Mongu.
Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!