Värk i axlar, muskler o nacke
Hej på Er. Tänkte gnälla lite och be om tips.
Jag har sen ett år tillbaka ont i axlarna. ( Det är inte länge jag vet)Det började i den högra. Nu även i vänster.Dels gör det ont i själva axelarna och dels i musklerna som går från nacken och ner till händerna. Ibland mer ibland mindre ibland inget alls.Har även haft ont till och från i min nacke och ner över skuldrorna, det beror nog kanske på att jag har krockat en gång. Har varit hos en ortoped som sade att det dels var frusen skuldra, och sen att axeln började bli utsliten så man ev. skulle behöva karva i den. men att jag kommit i tid för att kanske kunna få hjälp av ett sjukgymnastik programm som heter Axelina. Jadå det har hjälp, Har även fått akupunktur med el. Men hur känge skall man gå innan man går till ev. läkare igen. Eller skall man bara låta det vara, jobba på med Axelina övningar och acceptera att man blir äldre. Gör ett uppehåll hos sjukgymnasten för att se om akupunkturen har effekt. Känns inte direkt som jag har lust att gå till ortopeden och bli karvad i axeln. Så har Ni tips och förslag så skicka dom. Är nog en ganska positiv person som försöker att inte bry mig när jag har ont.
Har satt in detta på forumet för alternativ medecin också Så ni är inte dubbelseende. Hoppas det gick bra. Annars kanske någon av värdarna kan plocka bort det. Ha en fin helg alla som tittar in
Var rädda om varandra
Ja tycker att du kan gå till läkaren om du inte känner att det förändras.
Kanske du ska prova på massage? Min mamma har värk i axlar rygg och nacke och henne masserar jag när hon känner att hon behöver, och så sträcker jag ut henne efteråt. Oftast så lättar det, om hon inte har inflammation.
Sen kan du ju prova med värme (värmekuddar eller värmedyna) bakom rygg och nacke. Du kan ju känna efter om det hjälper :) Men det är inte bra om man har inflammation.
Sitter du mycket vid dator och/eller skrivbord? Då borde du tänka på hållningen, inte sitta som en "hösäck" osv. Och att du inte sitter vid ett bord som är för lågt/högt.
Hej! när jag har som ondas nu när det växlar från varmt till kallt så brukar jag använda tigerbalsam,smörjer på där det gör ont och masserar in det så att jag får igång blodcirkulationen.Det hjälper för mig. kram

hoppat ur rätt läge???
min gubbe skulle precis åka in för att karva bort lite i axlarna……….men sen gick han till en kiropraktor, som fixade tillbaka nått ligament eller vad det nu va! Men bra blev han med hjälp av Voltarensalva åxå. Nedkylning så inflammationen lägger sig! Besvären gjorde honom svag i händerna , kunde inte nypa hårt å tummarna hade han värk i åxå!
Försök hitta en kiropraktor som kan kinesiologi, för att testa bl.a muskelsvaget.
mvh……N-train

prova att simma man blir stark på fysiskt och psykiskt av detta
Hej. Tack för era tips. Har aldrig varit hos en kiropraktor så det kanske vore nått. Och simma eller vattengympa låter härligt.
Var rädda om varandra

hej igen singnemo, jag har simmat regelbundet i 10 år
periodvis 1 dag i veckan och iblandmer, och jag mår så otroligt bra, jag har ett ganska tungt jobb , men har alldrig ont ivarken axlar eller rygg och jag är nästan alldrig sjuk, jag tror att det beror på simmningen 80%, det har blivit ett gift för, mig, jag simmar ca 1 timme per gång….prova ett tag så får du se hur bra man mår av det…
Idag har jag en gnälldag. Nu har jag börjat gå hos en osteopat, hon verkar verkligen kunna sin sak. Så jag kommer att fortsätta hos henne så länge hon tycker, Sen har jag kontakt med min sjukgymnast igen.
Det är mycket på jobbet så jag borde gjort övningarna lite ihärdigare. Fast det känns. . Osteopaten tipsade om att jag borde kanske be om en kortisonspruta eller lite starkare medecin för att våga göra mer när det värker. Men våra läkare på vårdcentralen gör att jag vill byta vårdcentral, fast jag vet inte till vilken. Vi har vårdval i vårt län. När jag var hos en läkare i början av mars, sa han. Jaha, hur var det .Du hade fäl ont i din högra arm innan. Vad var det?. Ok, Då är det säkert samma i vänstra nu. En undersökningen var att jag skulle hålla höger arm över axeln och försöka ta vänster så att den nåddebakåt över baken. Men det kan man ju glömma. Sen kunde han skriva en remiss till deras sjukgymnast. Men jag har redan en mycket bra. Ja se då skrev han ingen remiss, han tvådde sina händer och sa att jag kan nog gå utan remiss.
Jag brukar inte behöva gå till doktorn så ofta som tur är.
VAd jag igentligen tänkte på när jag skrev nu gäller vad det är för ev. smärtstillande som man skall be läkaren skriva ut. För jag får väl ge honom tips.
Tack för att NI orkat läsa. Hoppas Ni haft en fin och skön påsk. Kram
Var rädda om varandra