Hälsa iFokus

Hälsa

Etiketter: allmänt-övrigtpsykisk-hälsa-ohälsaläkare-och-vårdinrättningar
Läst 157 ggr
Lona
0

Högkostnadsskydd för inläggning?

Det finns ju högkostnadsskydd för läkemedel och diverse vårdgivarbesök, men hur är det med sjukhusvistelse?
Vid längre tid blir det rätt kännbart, åtminstone för mig, med nästan 4000:- i månaden även om maten och större delen av medicinen ingår. 😏
(130:- /dag, i alla fall här.i V Götaland.)

Pratade med kuratorn här på sjukhuset och han borde ju veta men hade intenhört talas om det.


"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com

Grace2009
5
#1

Jag hittar detta: "En patient som är inskriven i sluten vård ska endast betala patientavgift de första 15 vårddagarna inom en löpande 30-dagarsperiod. Det innebär att högkostnadsskyddets tak är 1 950 kronor. Vårddagarna räknas samman under en löpande 30-dagarsperiod."

och: "Patientavgiften när du är inlagd på sjukhus är 130 kronor per dag.

Du som bor i Västra Götaland betalar max 1 950 kronor per 30-dagarsperiod när du är inlagd på sjukhus. Det gäller sjukhus som drivs av Västra Götalandsregionen eller har avtal med regionen."

Så du verkar ha ett tak på 1950 kr i månaden. Blir i alla fall halva kostnaden mot vad du har räknat på, men kan ju vara kännbart ändå.

hemul
1
#2

Oj, vad har du råkat ut för som ska ligga inne så länge? 😯

Lona
0
#3

#1: Tack så mycket för hjälpen! Ja, det hjälper ju en hel del i alla fall.

#2 Depressionsskov med medicinbyten som inte funkar. 😏
Bästa tajmingen på året dessutom.


"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com

hemul
2
#4

OK. Ja, gladare lär du ju inte bli av kostnaden. 😉

Hoppas du får bra hjälp och mår bättre snart! 💐

  • Redigerat 2025-12-28 17:46 av hemul