Feber
Det verkar som många har stenkoll på sin temp😉
Brukar ni kolla er te.mp regelbundet? Eller gör ni det bara vid behov?
/Maria
Enbart vid behov.
Finner ingen anledning att göra det regelbundet.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag har rätt ofta feberkänsla pga annan sjukdom så en period kollade jag tempen rätt regelbundet. Hade typ aldrig över 37.5 trots att det kändes som 39, så nu kollar jag bara om jag har andra symtom på sjukdom också.
Jag brukar testa under en tex en vecka då och då, för att hålla koll på vad min normaltemperatur är. Annars testar jag bara vid behov
//Jessie
Testar aldrig. Tror inte ens att jag äger en fungerande febertermometer.
Jag har ytterst sällan feber, inte ens när jag är sjuk. De få gångerna jag faktiskt får feber blir jag däckad, eftersom jag är lågtempad så kroppen går in i försvarsläge om jag kliver över 37,5.

Jag kollar sällan.Känns det som jag har feber tar jag febernedsättande om jag måste göra något.Typ laga mat
Stolt ägare till tre La permer
#6Varför inte kolla? Tänker så slipper du ta febernedsättande i onödan?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Att höja kroppens temperatur är kroppens försvar för att döda infektionen så febern kan göra viss nytta.
Jag tar aldrig febernedsättande medel om jag inte känner att det är outhärdligt.
/Maria
Mycket sällan.
/Désirée

#7 Har jag feberfrossa så att jag skakar så har jag feber.
Stolt ägare till tre La permer
Kollar bara om det känns som att jag har feber.
När man har frossa så är oftast febern på väg upp. När den går ner igen så svettas man i regel.
/Maria
Kollar i princip aldrig tempen och nu var det längesen.
Sist jag hade lite feber så kollade jag för att jag FRÖS inomhus i värmen med 2 tjocka duntäcken över mig o då var tempen 41 grader i ca 4 tim… senare var det nere på 36.5 som är min normaltemp.
The more i get to know people.
The more I love my Dog
"Mark Twain"
- Redigerat 2022-12-03 21:41 av Heddiz
Kollar en eller två ggr per dag då jag får högre kroppstemp av fibro/ME. Kollar just för att den inte ska stiga så högt så febernedsättande måste tas.
Men ligger på en temp på över 38 dagligen.
Mäter kroppstemperatur varje morgon
Kollar väldigt sällan. Endast när jag känner ett behov av att veta. Såhär på vintern är jag också lättfrusen så att bara tycka att det är lite kyligt, även inomhus, hör till det normala. Det ska till mer för att jag ska kolla.