Pronationsskor
Fick ganska nyligen reda på att mina fötter är väldigt inåtvända, vilket förklarar varför jag alltid får ont i fötterna när jag står upp en längre tid. Jag har skaffat sulor som verkligen underlättar utomhus men jag undrade om någon vet var man kan skaffa sig innehus-skor som redan har pronations-sulor? Det gick inte att ha sulorna i mina mjuka innetofflor då de bara gled runt och jag får alltid så ont i fötterna efter jag stått och lagat mat ett tag
- Redigerat 2024-01-06 09:49 av TatsuOni
Jag har skaffat mej sulor som gjordes efter fotavtryck. Ganska dyra, 1000.- paret. Sen måste man då även skaffa skor som har uttagbar sula för att kunna skifta dessa. Svårt att få tag på. Dessutom är då dessa skor dyrare än andra.
#1: oj, det kostar så mycket :/ måste själv skaffa för jag går så snett att skorna blir kassa på ett par veckor.
#1: oj :( alldeles för dyrt för mig!
Men kan få bidrag med ett par om året om det påverkar en. Jag fick genom Arbetsterapeuten på psykiatrin ett par gjutna sulor. Fattade det som att man kan få det en gång om året som hjälpmedel.
#4: åh, tack för tipset!