
Överbliven medicin
Hur noga är du med att lämna tillbaka överbliven medicin och endospipetter där det finns medicin rester kvar.
Stolt ägare till tre La permer
Supernoga! Både jag och sambon lämnar alla läkemedelsrester och förpackningar till apoteket. Och det blir litegrann då både sambon och vår ena kanin är kroniskt sjuka, och jag har allergier som kräver medicinering. Det är superviktigt att mediciner inte hamnar på fel ställen, t.ex. avloppet. Om jag "måste" kasta medicin (t.ex. om det blir lite över på skeden när jag ger till djuren) gör jag det i brännbart, just för att undvika att bara spola ner det i avloppet.
#0: supernoga
Sajtvärd på spiritualism.ifokus. Min hemsida www.lyztran.com "Jag Är"
#0: Ja, det är viktigt!
Jag är jättenoga med det.
/Maria

Jag samlar i en påse och tar med till apoteket.
Stolt ägare till tre La permer
Samma här, jättenoga. Det är viktigt. Men jag är lika noga med all sortering. I vår tvättstuga har vi en hylla med lådor för all sortering, som tidningar, papp, plast, glas , burkar m.m. som vi åker till återvinningen med. Mediciner lämnas på apoteket.
Vi brukar lägga dem på ett ställe som nån gör sig av med på ett ansvarsfullt sätt. Nån ≠ jag.
Lämnar allt på Apoteket. Ibland har jag flera påsar med mig då jag glömmer att ta med mig det när jag ändå går dit.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

#8 Jag brukar lägga påsen i bilen så att den i vart fall kommer med in till stan.
Stolt ägare till tre La permer
Lämnar på apoteket, dock såg de lite undrande ut när jag lämna in akvariefisk medicin och visste inte om de skulle ta emot eller inte men jag ansåg ju att det är medicin så de tog emot det till slut.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

#10 Medicin som medicin liksom.Jag har lämnat in både hund och katt piller.
Stolt ägare till tre La permer
#11Tar dom emot hundar också?😉
/Maria
#11: Tror de blev fundersamma eftersom fisk medicin inte köps på apotek, men många mediciner kan vara skadlig för ryggradslösa djur och snäckor så man vill ju inte hälla ut det i avloppet precis även om det är små mängder.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#12: Det hade jag också tänkt skriva. 😂
Visste dock inte om jag skulle våga det utan att bli halshuggen.
#13 Tur att de tog emot dem. Oavsett vem medicinen är gjort för är det ju knappast bra om den hamnar i avloppet.
#15: Det var precis så jag tänkte också.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jag och min man samlar ihop många fyllda påsar per år, så det vore galet att göra annat än att lämna in.