Grönkålen är ju aktuell nu på hösten och till jul. Men visste du att den var så här nyttig? https://www.land.se/halsa/gronkal-5-bevisade-halsoeffekter/
Jag äter mycket blomkål den är också mycket bra hälsomässigt. Gott, kokar bara upp den ca 3-4 minuter så den är lite krispig till maten. Priset har gått ner ca 10 kr kilot här. Men grönkål är också gott, det har inte funnits här på ett tag. Kan man frysa den och behålla egenskaperna? Mvh/WL🌺
#4 Det finns fryst grönkål att köpa, men tycker den är lite som sågspån. Kanske beror det på att dom har med den grova stjälken? Fryser man själv blir det säkert bättre.
Jag brukar göra stuvning på grönkål och den går bra att frysa. Brukar odla också, både grönkål och svartkål. Den klarar ju flera minusgrader så man har den i alla fall fram till jul.
Hur brukar ni använda grönkålen? :)
Om du vill skriva av dig till någon så finns jag här.
#9 Grönkålspaj med valnötter och långkål brukar jag göra till jul. Ibland annars också, det är väldigt gott. Man kan ha grönkål i soppor, grytor, stuvningar m.m. Grönkålschips kan man också göra. Försökte göra det en gång men tyckte inte det blev så bra, men har sett att många gillar det.