Hur mycket hjälp får ni med smärta?
Jag känner en del personer med smärta som får mycket hjälp i det vardagliga livet och en del som tyvärr får kalla handen när dom ber om det .Min väninna som bor 16 mil ifrån mig ( tyvärr) får oftas nej av sin mamma och hennes sambo.Det skär så i mitt hjärta när hon ringer och har ont och ej kan få hjälp.Jag försöker göra så gott jag kan, men pga att vi bor så långt ifrån varandra blir det inte så mycket jag kan göra mer än lyssna och vara en vän. 
Att du sitter där i andra änden och lyssnar tror jag gör stor skillnad för din vän, faktiskt. Ibland hjälper det att prata :)

hmm, har själv smärta sedan många år, och måste nog säga att din vän kanske skall flytta fokus från att förvänta sig hjälp av sina närmaste, det är oerhört tröttande i längden för de närmaste och kan utmatta vilket förhållande som helst, även ett vänskapsförhållande.
Vad dom KAN hjälpa till med, det är att som hon anpassa sig efter situationen, och dela upp vardagssysslorna, på ett fungerande sätt för alla.
Att du som vän lyssnar, tror jag är ett oerhört stort stöd.
Om hon vill ha hjälp utöver det, så tror jag faktiskt att professionell hjälp eller en stödgrupp för smärtpatienter, är mycket bättre.

Man kan inte tro att man ska klara allt på samma sätt som man gjorde tidigare. Kroppen orkar inte med det…. Och att räkna med att andra ska hjälpa till funkar inte heller. Nä man får nog lära sig att ha lite dammtussar i hörnen.:) En kurator skulle jag vilja rekommendera. Jag fick jättemycket hjälp av henne i början, hjälp med sjukdomsinsikt osv.:)
På tal om smärta så vill jag rekommendera ett besök på https://www.smartguiden.se/ . Där finns mängder med bra information!