Hälsa iFokus

Hälsa

Etikettsmärta-och-värk
Läst 11774 ggr
Viccan92
0

Svullen tå

Har ofta problem med nageltrång men lyckas alltid fixa det även om det är jobbigt och ofta gör lite ont. I fredags fixade jag min ena stor tå. Inget ovanligt. Under lördagen blev jag mycket blött och tog ett tag innan jag torkade. Då började. Foten göra ont och svullna upp. Jag smörjde in med salva men har fortfarande otroligt ont. Längs med hela nageln på vänster sida. Har kollat men ser ingen nagel som sitter år.. Snälla behöver verkligen hjälp. Så fort man rör vid tån gör det ont. Svårt att gå med.

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast

Maria
0
#1

Låter som du har fått någon infektion.det kan vara en varansamling som ligger lite djupare och det gör väldigt ont.

Får du inte ut varet så bör du söka hjälp.

Man kan dessutom operera så att man slipper nageltrång om du har besvär med detta ofta.

/Maria

Viccan92
0
#2

#1 Jag försökte idag men nej jag får inte ut något alls. Suck och jag som precis fått jobb så måste jag ta ledigt i såna fall.

Men vad gör dem då med mina tår?

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast

Maria
0
#3

Förstabesök hos läkare brukar vara brukligt att man får gå på arbetstid.

Är tån och foten fortfarande svullen så kanske de försöker få ut varet, kanske något alsolomslag på tån och eventuellt får du en antibiotikakur, men jag bara gissar.

Du kan också ringa sjukvårdsupplysningen för att höra vad de säger.

/Maria

Viccan92
0
#4

#3 Nu är jag ju dagmatte till en hund som inte alls klarar av att vara ensam. Jag ska till läkaren nu på onsdag för mina blåsor men tror inte dem tar foten då samtidigt.

Jag menade mer om dem skulle fixa så att jag slipper få detta igen. Hur gör dem då?

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast

Maria
1
#5

Då brukar man operera bort en del av nagelroten så att själva nageln blir smalare och du slipper på så sätt nageltrång.

/Maria

mongu
0
#6

Sätt dig i fotbad med såpa i vattnet. Det renar och drar ut var. Torka noga och upprepa detta varje dag.

Sen kan man lägga en kompress med alsolsprit på men var lite försiktig så det inte ligger för mycket på oskadad hur utan helst ska man peta ner det mellan nageln och kanten.

Om inte det hjälper så gå till läkare eller till fotvårdsspecialist.

Ha en bra dag! Mongu.

Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!

Viccan92
0
#7

#5 Låter smärtsamt.

#6 Jag fotbad kan jag ta men jag kan inte sätta alsosprit mellan. Då lägger jag ju det bara på nageln det är ju inte så att jag kommer åt på något sätt.

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast

mongu
0
#8

Ibland kan man ta en liten tunn bit av en kompress. Bara en liten remsa så smal som det går och dränka in med alsolsprit och sen kunna få ner den mellan nageln och tån.

Ha en bra dag! Mongu.

Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!

Maria
0
#9

#6 Smärtsamt är det först efteråt och det kan vara bra om man gör en sådan operation när det är sandalårstidFlört

Mongu har rätt, det är en liten bit du får försöka pilla ner i "såret"

/Maria

Ladydragon
0
#10

mitt råd är helt enkelt sluta krångla till det

det brukar fungera utmärkt med en kompress som man häller alsolsprit på och lägger över nageln och sidan på nageln 
bildas det var så får det ändå inte plats under nageln utan brukar lägga sig på sidan av nageln

har sökt vård ett antal gånger på grund av krånglande nageltrång och inte ens sjukvården bryr sig om att krångla men en alsoltuss under nageln utan dom säger att det går lika bra att lägga det på och runtom nageln

fortsätter dina besvär T.S och du har mycket ont så är mitt råd att söka läkare en sån infektion kan bli rätt otrevlig fort om det vill sig illa och då behöver man Antibiotika

Maria
0
#11

Jag menar inte under nageln för det är ju nästan omöjligt men just vid sidan där själva nageltrånget är.

Alsollösning är uttorkande och kylande.

/Maria

mongu
0
#12

Det är just i sjukvården vi använt oss av att lägga som en liten tamponad med alsolsprit vid nageltrång.

Men det är väl olika hur vi jobbar.

Ha en bra dag! Mongu.

Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!

Viccan92
0
#13

Ska ha det på i natt. Pratade med min fästmans syster idag om det och hon sa samma sak som ni. Hon är sjuksköterska.

Jag ska börja gå på antibiotika idag pga en infektion i munnen. Så kanske det hjälper mot min onda tå med. Fick en rejäl kur.

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast

Maria
0
#14

Hoppas det hjälperGlad Du får hålla oss uppdaterde.

/Maria

Viccan92
0
#15

#14 Ska försöka göra det. Börjar bli lite smått irriterad på det.

Föder upp holländare. www.freewebs.com/christmast