Ömmande stortåled
Nu när det är fint vårväder så vill jag ju kunna ta en promenad. Men då börjar min stortå att spöka igen. Den smärtar vid belastning (och nu även i vila) och är svullen.
Har röntgat för något år sedan då jag hade mindre problem med tån, men en skelettröntgen visade inget.
Detta har jag haft problem med i ett antal år, men det är just när jag går mycket som det återkommer.
Någon som har liknande problem och vet vad det kan vara?
Jag fick samma problem igår! Det är kvar nu, att det ömmar nedanför stårtån när man belastar den? Den är inte svullen dock.
Du har inte haft fel skor? Jag har t.ex. gått runt mycket i converse på sistone, kanske inte det bästa.
Jag har faktiskt haft ont i min högertå (leden i stortån) i många år som kommit och gått. Framför allt när jag gått mycket men det har bara varit vid belastning. Aldrig som du vid vila eller att den är svullen.
Någonting är ju på tok med din tå och att ha ont i fötterna är ganska handikappande. Har du provat något antiinflammatoriskt?
Annars bör du nog söka hjälp igen. Det svåra är ju att veta om det är okey att belasta eller inte. Man vill ju inte förvärra det hela.
/Maria
Kan inte använda antiinflammatoriskt.. har astma. Köpte mig nya walkingskor, och då blev det värre. Ska testa med en ergonomisk sula i skon. Nu ska jag ju till fhv på onsdag, så läkaren ska få kolla upp tån med.
Har samma i höger tå, och läkarna tror det är gikt. Ska ta mer prover.
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#5 Gikt är ett sådant där ord som får en att känna sig som 100 år
/Maria
#6 Känns det bättre med "Podager" eller "Portvinstå" ? 
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#7 Nej, verkligen inte
/Maria
Jag tror min mormor har samma problem för att hon är plattfot, hon behöver inlägg för att inte överbelasta…
Jag har märkt att min tå "gnisslar" när jag böjer den, jätekonstigt! Kan det ha något att göra med att när jag står så trycks fötterna inåt pga. stor hålfot?
Min högra stortå knäpper ljudligt när jag går
Går jag i tunna skor eller sandaler låter det så högt så att folk tittar undrande på mig
Får lätt ont både vid stortårna och lilltårna om jag har fel skor på mig, ofta är det mina arbetskor som ligger bakom (stålhätta, dock inte för små!) så jag brukar fuska och använda vanliga skor oftast för komfortens skull. Skulle en truck köra över tårna på mig hjälper inga stålhätteskor i världen eftersom de klarar ett tryck på 500kg och truckarna på jobbet väger runt 2 ton
Jennie
RuiXue: Jag antar att truckarna har fyra hjul? Två ton spritt på fyra hjul blir 500 kg. Detta förklarar varför dina arbetsskor inte är designade att tåla mer än så.