lugnande tips
hej
skulle undra om någon här inne, har tips på hur man kommer i harmoni i lugn när man inte fixar tex mindfullness och liknande utan behöver mer aktiva metoder
tips?

Inte visste jag vad "mindfullness" var, så jag googlade lite och fick uppfattningen att det handlar om en metod att komma bort från stress. Det verkar lite för generellt i min smak, även om jag håller med om att många tips är bra.
Man bör kanske identifiera vad man blir stressad av först. Det är ju så individuellt. Vad tror du själv?

Det som jag tycker är bra med Mindfulness är att man kan lyssna och komma i rätt stämning först. Sen när man är van vid det så kommer det ändå.
Viktigt tror jag är att man hittar det som passar just mig. Det kan va att lyssna på lugn musik eller bara försöka slappna av och hitta fokus på sånt som man mår bra av.
Ha en bra dag! Mongu.
Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!
o har läst om skrattterapi. ska läsa mera :)