Hälsa iFokus

Hälsa

Etikettallmänt-övrigt
Läst 8575 ggr
Linnea
2010-03-15 16:52
0

Lågt blodtryck?

Ibland får jag an väldigt skum känsla i kroppen. Jag har lärt mig känna igen den nu. Den efterföljs av illamående som sen går över till kraftlöshet (jag kan inte röra mig) och kraftiga svettningar. håller på ett par minuter sen blir jag som vanligt igen. När jag var gravid fick sånt här oftare än normalt (brukat vara 1 gång per år eller så). Nån gång har det börjat i bastun (nu badar jag som finnar inte som svenskar badar bastu, rejält varmt alltså) och några gånger har det börjat när jag gjort något ansträngande före frukost men ibland utan märkbar anledning. Min mamma säger att det beror på lågt blodtryck. Händer också att hjärtat slår orytmiskt ett par slag men det händer ungefär 1-2 ggr per år. Vet någon vad det kan vara?

Skynda långsamt så går det fortare.

Mitralis
2010-03-15 17:29
0
#1

Det kan ju vara vagusnerven som spökar. Har samma problem själv. Första gången blev jag så påverkad att dom ringde efter ambulans och det var då jag fick veta att det var vagusnerven. För mej händer det oftast på morgonen före frukost, gärna när jag står och sminkar mej. Så fort jag känner av det så brukar jag gå och lägga mej i soffan med benen lite upp på armstödet. Brukar inte hända så ofta för mej heller utan det går lite i perioder. Tror att det kan hänga ihop lite med för lite sömn också. Det är nog ingen fara med det här för dom sa inget till mej i alla fall. Ska till hjärtspecialist ganska snart i ett annat ärende och jag kan ju höra efter då.



Linnea
2010-03-15 17:33
0
#2

Vagusnerven? Aldrig hört talas om den.

Skynda långsamt så går det fortare.

Halvdansken
2010-03-16 20:49
0
#3

Har du problem att få luft? Jag har haft nåt liknande ett åar gånger och ligger och näst intill hyperventilerar. Skitläskigt. Har alltid fått det efter jag har gjort nåt "hastigt" - sprungit upp för trappan eller lyft nåt tungt eller så.

Eftersom jag alltid haft ett lågt tryck har jag trott det var det.

Hatar cancer och älskar vårlökar.

Maria
2010-03-16 21:43
0
#4

Blodtrycksfall kan kännas nästan som en svimning är på gång. Tunnelseende, yrsel, svettningar och ångest för att man ofta blir så rädd.

/Maria

Linnea
2010-03-17 10:06
0
#5

Svårt att andas får jag inte och inte tunnelseende heller. Ingen ångest. Lite yrsel, mycket svett och ingen kraft.

Skynda långsamt så går det fortare.

Mammzing
2010-03-20 09:48
0
#6

Skulle iaf tippa på att det är blodtrycksfall.
Man kan få medicin om man har ojämna hjärtsalg och tycker hjärtat " hoppar " i bröstet. Gå till din familjeläkarmottagning.
Det är oftast inte farligt och det kan räcka med att göra en koll och sen att man får prata av sej.
Jag hade det som värst när jag var ung och under mina graviditeter.
Nu kan jag känna av det nån gång men kan häva " anfallet " genom att andas på för mej ett rätt sätt.

Lycka till och ta hand om dej!

Mitralis
2010-03-20 11:40
0
#7

Du kommer inte att få någon medicin för att du har extraslag några gånger per år. Alla har extraslag, mer eller mindre…

Min röst ligger fortfarande på Vagusnerven som styr stora delar av kroppen, inklusive hjärtat. Men det kan ju vara blotrycksfall, fast det hör ju förvisso ihop med vagusnerven. Inget av det är i alla fall farligt, om det inte händer för ofta. Men det är jobbigt och ibland pinsamt när man måste lägga sig ner lite vart som helst när det börjar snurra.



mongu
2010-03-20 21:29
0
#8

Har du ätit ordentligt på morgonen? Så det inte är blodsockret som dippar ner?

Extraslag har de allra flesta av oss någon gång då och då. Så det är först när man har det väldigt ofta som man får medicin.

Ha en bra dag! Mongu.

Värkdrabbad som kämpar att bli värkmästare över min kropp. För att kunna se ljust på livet!

Linnea
2010-03-21 09:16
0
#9

#8 Både och. Ibland är det mitt på dagen eller på kvällen.

Skynda långsamt så går det fortare.

[Jeremina]
2010-03-22 17:16
0
#10

Vagusnerven kan verkligen ställa till obehag!