Ont i tån
Tidigare idag började det värka i min ena tå (ringtån kanske den kallas) utan att jag vet varför. Nu gör det bara mer och mer ont och den är svullen. Den värker liksom konstant även om jag inte rör den och gör mer ont när jag går. Någon som vet vad det är som händer?
Haha inser att detta låter som ett jättetöntigt problem men det gör faktiskt riktigt ont och jag förstår inte varför?
Har du sparkat i något? Nageltrång?
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
#1 Nej ingen nageltrång och inte sparkat i något vad jag kan minnas
Har du gått barfota och kanske trampat på något och fått in under nageln?
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
#3 Har gått barfota men tror inte jag fått in något under nageln. Det gör inte ont längst ut på tån vid nageln utan mellan där tån börjar och där den böjs som den gör ont och är mest svullen.
Om det inte blir bättre tills i morgon så får du väl fråga sjukvården. Hoppas att det ordnar sig!
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
Om du gått barfota kanske du fått nått insektsbett.
//Maria
Everything will be okay in the end, if it´s not okay it´s not the end.
Kan vara Gikt i tån. Det gör ont och svullnar. Men det finns hjälp att få.
tänkte också på gikt kanske.
Gikt är absolut vanligast i stortån men kan ju också hamna i andra leder. Det kan vara någon annan slags inflammation i leden. Man kan få sådant då och då utan att man behöver tänka att man fått reumatism. Förhoppningsvis går det snart över och kommer inte tillbaka.
/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus