Läkemedel, vitaminer & mineraler

Sluta med medicinen?

2018-11-10 13:39 #0 av: kaptenhallon

Jag började äta Sertralin den 31 oktober, började med 25 mg och en vecka senare började jag med 50 mg. Men jag började få kraftiga biverkningar och vågar inte äta dom mer. Kan jag sluta tvärt eller måste jag trappa ner igen? Tänkte eftersom jag inte ätit det så länge. Jag gick ner till 25 mg igen när jag började märka biverkningarna men det sitter fortfarande i... 
Det är lite konstigt för jag har ätit Sertralin innan men då hade jag inga biverkningar alls, och nu helt plötsligt har jag det... 

Anmäl
2018-11-10 14:03 #1 av: emeliiiiieee

Har själv ätit sertralin fast 200mg. Dom trappade ner från 200 till 50 och jag fick hemska biverkningar. Jag skulle inte ha slutat tvärt utan att först ha pratat med läkaren som har hand om medicinen. 

Kontakta ansvarig läkare! 

Anmäl
2018-11-15 14:07 #2 av: OlgaMaria

Hur gick det?

/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus

Anmäl
2018-11-26 19:13 #3 av: kaptenhallon

Jag pratade med min läkare och han tyckte jag skulle fortsätta, han sa att symtomen kunde förvärras i början, men det har blivit mycket bättre nu :) 

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.