Läkemedel, vitaminer & mineraler

Antidepressiva/hår?

2018-04-22 00:05 #0 av: Dvärgis1234

Hej! Jag har sedan början på året ätit antideppressiva.(Cipralex) Jag har sedan några veckor efter start börjat tappa extrema mängder hår (aldrig tidigare gjort och inga värden är fel) direkt efter dusch är mitt hår extremt flott även fast jag använder samma schampo som jag alltid gjort ( dyrt frisörschampo). Har aldrig tidigare haft problem med flott hår. Håret känns slitet och har en helt annan kvalite sedan jag börkade medicinera för min depression. Är detta en vanlig biverkning eller bör jag tala med min läkare?

Anmäl
2018-04-22 00:09 #1 av: Hera

Läs inne på fass.se står det inte med där är det ingen vanlig biverkning.

Sugen på att köpa eller sälja något? Klicka här!      
Relationer * HundarBodyart * Kvinna * Fiske * Viktminskning 
Har du frågor som rör iFokus och dess funktioner? -> Support!

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.