# Vad är det med min aptit?
Author: Julip

Jag vet inte hur länge det varit såhär.. men ett tag.

Jag har otroligt dålig aptit hela dagarna, FÖRUTOM på kvällen, då är den normal och då blir jag sugen på att äta.

Men på morgonen och dagen.. då har jag jättesvårt att äta TROTS att jag är hungrig och därmed känner mig svag eftersom jag behöver mat men aptiten är död. 

Jag är (extremt!!) morgontrött och brukar inte vakna till förrän senare på dagen och/eller framåt kvällen.. kan det ha med det att göra? Att min kropp inte vaknar förräns senare och att aptiten kommer ikapp först då?

Vet inte hur många gånger jag gått igenom hela dagar utan att äta något förrän vid kanske kl 17-19 på kvällen/eftermiddagen.

Tycker det är jättejobbigt att vara hungrig men inte vilja äta! Har inga ätstörningar alls och har aldrig haft. Jag har inga tankar på att jag vill gå ner i vikt osv, jag idrottar och tränar mycket och är vältränad, alltid varit.

Nån som har det likadant som mig? Hur gör ni för att få bukt med problemet isånafall? Nån som har något allmänt tips..? Vad som!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag känner igen det där de dagar som jag är stressad och oroad över saker under arbetsdagen men sen när man kommer hem och lugnar man ner sig igen och får tillbaka aptiten.   

Kan du vara stressad på jobbet/skolan?

## Comment 2
Author: Julip

#1 Kan iofs stämma bra att jag är stressad.. tar studenten om mindre än 2 veckor nu och betygen sätts om två dagar. Jag har slappat rätt mycket/förträngt allt plugg i 5 år vilket gjort att jag haft otroligt mycket att göra dessa dagar..

Dock har jag haft såhär under en längre tid, inte bara de senaste dagarna iomed stressen inför studenten.. 🤔

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hm.. Ungefär hur länge känt det så? Kan ju också vara omedveten stress över att du inte har pluggat.

## Comment 4
Author: Ary

Har hört om detta men aldrig haft det problemet själv. Verkar som om kroppen vänjer sig av att bli hungrig när den ändå vet att den ingen mat får. I de dokumentärer där de behandlar detta brukar de som inte blir hungriga få äta någonting ändå, efter ett tag brukar aptiten vakna till och det går av sig självt. Man börjar äta lite och ökar med tiden.

## Comment 5
Author: Namiko

Hitta något som är lätt att äta även när aptiten inte finns där och ät en del av det till frukost och lunch. Om du inte börjar äta så kommer inte aptiten tillbaka och det blir en ond cirkel. Eftersom du redan verkar träna en hel del så behövs det att du äter flera gånger om dagen och det krävs ibland att man tvingar fram aptiten. Din kropp har helt enkelt vant sig vid hungern och klarar sig därför hungrig längre än den borde. Men börjar du äta igen så kommer aptiten att återvända efter ett tag.

## Comment 6
Author: Julip

#4 #5 Det låter så klockrent när ni säger det! Det måste helt enkelt ha blivit en ond cirkel, min kropp är van vid att vara hungrig och därför har aptiten dött.. jag åt lite idag vid 12 trots vissen aptit! Lite musli med mjölk, det är ju inte så mycket tuggor/lättuggat så det var lätt att svälja! Igår var första målet kring kl 20.. så först efter det kunde jag träna eftersom kroppen inte orkade innan dess.

Ska försöka med små, små mål var 3-4 timma så får vi se om aptiten vaknar till liv snart igen.

Stämmer absolut att jag tränar en del, ca 4 ggr/veckan, och då behöver ju kroppen ännu mer. Träningen blir ju lidande också eftersom jag inte orkar så mycket.

## Comment 7
Author: Tant Grön

Kanske har du väldigt låg ämnesomsättning på morgonen. Du säger att du är extremt morgontrött. Framåt dagen stiger ämnesomsättningen och du känner dej vaken och kan äta. Vet inte om det går att göra något åt detta, kanske borde du satsa på ett nattjobb i framtiden.

## Comment 8
Author: Julip

#7 Kan mycket väl ha med det att göra. Och ja, det har jag tänkt på en del faktiskt.. min dröm har alltid varit polisyrket så jag tror det kommer passa mig bra eftersom det är en del kvälls/nattpass. 🙂

## Comment 9
Author: missemel

Har samma problem nu också! Tar studenten nästa vecka. ;) Är lite hungrig hela dagen men vill inte äta något och stör mig inte heller på att jag är hungrig. Bad mina föräldrar köpa massor med bananer som jag äter en varje morgon. Lättare att äta det än en macka för mig :)  
Måste du tvinga i dig mat (som du antagligen måste göra då och då). Ät något som är "rent" om man ska säga så.. Sallad, sushi(utan fisk såklart...) kikärtor funkar för mig. Inte massa fet sås o.s.v. :)
