# Glädje!
Author: hthorsmatz

Hej alla glada!

Vad får er riktigt, genuint glada? När ni är riktigt nere, vad tänker ni på då för att må bättre?

/ En glad tjej!

## Comment 1
Author: Greigh

Jag lyssnar alltid på musik för att höja stämningen i sinnet.

## Comment 2
Author: Blåvindar

Jag gör något jag vet jag är bra på, lyssnar på bra musik som föregående eller ringer en vän :)

## Comment 3
Author: Caf_Roy

Rider. Att spränga fram över vidderna på en häst man älskar och litar på, känna hur hela hästen tar i och spänningen av att veta att man flyger som en tumvante om hästen skulle vilja men att våga lita på att den inte gör det. Känslan av att vara ett med hästen, här och nu, när vi tillsammans njuter av hovsmattret mot grusvägen och fartvinden som viner i håret...

Det frigör endorfiner hos mig så det sprutar ut genom öronoen, sen kan jag gå runt med ett fånleende i flera dagar efteråt.

## Comment 4
Author: Maria

Umgås med mina allra närmaste. Det är väl det som jag mår bäst och blir gladast av.

Mina två katter ingår där också🙂

## Comment 5
Author: Fridaaaa

Umgås med mina djur, med min sambo, är ute om vädret är bra, lyssnar på bra musik mm :D

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag blir riktigt riktigt glad när jag får en oväntad inkomst :) Eller när jag lyckats promenera några km utan att halta efteråt.. Nu tolkar jag frågan som något som gör mig extra glad, utöver det vanliga. Är jag på dåligt humör,.då tittar jag gärna på Jims värld, den humorn gör mig glad, då får jag annat att tänks på :)

## Comment 7
Author: hthorsmatz

Jag tycker att man fokuserar på tok för lite på saker som gläder en, och alldeles för mycket på saker som gör tvärtom. Lever man i positiv energi och utstrålar det så får man det tillbaka! Så enkelt är det.

Något som gör mig glad är när jag sätter mig bakom mina trummor och får slå ur all negativ energi ur kroppen och få utlopp för min kreativitet.  
\- Träning, att känna mig helt slut och nöjd med mig själv efter ett hårt pass.  
\- Musik  
\- Ett vackert foto  
\- Mat  
\- Att glädja andra  

Hur är ni? Är ni genuint glada personer? Själv är glädje det jag försöker fokusera på mest i mitt liv. Jag undviker negativitet och allt som hör till. Självklart får man ofta jobba med sig själv och påminna sig om detta, för det är lätt att glömma. Den negativa cirkeln är otroligt lätt att sugas in i, för jag tror att det krävs mer ansträngning att vara lycklig än att inte vara det.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Genuint glada personer? Kan du utveckla det, är inte säker på att jag förstår hur du menar och vill inte gissa :) Vad gäller energier och fokusering så tänker jag inte på det viset, det låter bara jobbigt och för djupt för mig :)

## Comment 9
Author: hthorsmatz

#8 Ja, precis som det låter, människor som är glada på riktigt och försöker leva efter det!  
  
Haha jaså, ja det kan ju vara lite jobbigt att anstränga sig. ;)

## Comment 10
Author: Ove-D

Jag blir glad av att skoja med kollegor.  

Jag kan också njuta av att gå ut och fotografera.  

Gosa med hundar gör mig också glad. 

När jag avslutade min senaste utbildning skulle vi alla skriva ETT ord om varje kurskamrat. Jag fick FLERA "positiv" och "glad"... Så jag uppfattas som en glad person.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Anstränga mig? Nej det var inte så jag menade, men jag går inte och tänker på sånt, det finns ingen anledning :) Har vänner som gärna gräver ner sig i funderingar, analyseringar och psykologi, men det ligger inte för mig :)

## Comment 12
Author: hthorsmatz

#11 Jag förstår dig, men jag använder mig inte heller av sånt, utan har en väldigt enkel "grundtanke" och det är att fokusera så mycket på glädje som jag kan! ^^  
  
Samtidigt som man ibland kanske måste anstränga sig själv för att må bra. Och det finns alltför många som inte orkar, vilket jag tycker är väldigt synd, de går miste om så mycket.

## Comment 13
Author: Liz85

Det beror på varför humöret är lågt. Om det är för att man känner sig sviken brukar det funka bäst att prata av sig med nån kompis och liksom få "avreagera" sig. Om det är något annat kan det räcka med att lyssna på musik eller gosa med husdjuret.

Just nu råkar jag känna mig lite nere på grund av en del praktiska saker som måste fixas ganska snart, samtidigt som jag egentligen inte har råd. Vet att det kommer lösa sig i slutändan, hur mycket det kommer kosta vet jag inte bara och det är just den delen som äter upp min ork. Vilket är väldigt jobbigt när det samtidigt kräver att jag själv aktivt söker bästa lösningen. Inte hjälper det att den kompis som också kollar runt efter billig lösning/boende för oss inte kan svara slutgiltigt och dessutom ikväll inte tycks gå att nås, vilket gör att det boende jag funnit kanske kommer släppas till någon annan före mig för att jag inte kan svara personen direkt.

\-----

uppdatering:

har precis fått svar från ett nytt möjligt boende, plötsligt känns det lite ljusare för tillfället oavsett om min kompis fortsätter vara okontaktbar imorgon.

## Comment 14
Author: Namiko

Jag är en allmänt glad person. Även om jag känner mig lite nere så krävs det inte mycket alls för att få mig på bra humör igen. Ett vänligt ord från en vän, bra musik, en stund med en hobby eller bara lite uppmärksamhet från djuren gör mycket.

## Comment 15
Author: DesK

Umgås med mina underbara döttrar och vår hund och de närmaste vännerna. Precis som #14 säger är det de små fina händelserna som ger mig glädje.

## Comment 16
Author: Halvdansken

Att behålla jobbet vid ännu en uppsägningsrunda.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Jag lyssnar på andra glada människor. Den här tråden gör mig glad. 😃
