# Viss blodgrupp / Större risk
Author: medde

I en artikel i dag skrivs det om att personer med en viss blodgrupp löper större risk för vissa sjukdomar. ¨

Vad tror du om det, kan ligga en saning bakom det hela. Om du har en "ovanlig" blodgupp ska man då kolla upp sig oftare? Eller är det bättre att se till vad släkten har först och främst i då till exempel hjärt/kärlsjukdom? Innnan man börja tänka hjärt/kärlsjukdom

Har du koll på vad just du har har i blodgrupp? Om.. hur fick du reda på det?  Begärde du själv att få kolla upp din blodgrupp eller har det gjorts i samband med något som man då behövde kolla upp det hela. Att jag frågar är för jag tycker det är många man frågar som inte har en aning om vilken blodgrupp man har.

Länk till [artikeln](http://www.aftonbladet.se/halsa/article15276656.ab)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag har har A rh-negativ. Det fick jag veta på ett tidigt stadium då min mor var A-rh positiv.

## Comment 2
Author: medde

Jag har en helt "vanlig" blodgrupp, men dotter har en mera ovanlig grupp.

## Comment 3
Author: mongu

Jag är A rh+ det fick jag reda på när jag var gravid. Har också varit blodgivare även där kollas ju blodgruppen.

Maken är också A rh+ lika så med två av våra barn det tredje barnet är 0 rh+.

## Comment 4
Author: Maria

Jag vet att jag skrev upp det sist för att inte glömma av det IGEN![Skrikandes](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") men nu vet jag inte var jag skrev det någonstans.
