# Mår illa
Author: Fjärilen10

Hej Jag mår illa i stort sätt hela dygnet och ibland är jag lite yr och har ont i huvudet. Jag har mått så har i typ Snart ett år om inte lite till,jag har varit och kollat Det här men dom hitta inget på mig. Jag mår illa när jag äter,har ätit Känner lukten av maten ibland eller när jag ser mat. Jag kan bli mätt på en liten hamburgare om jag har riktigt Otur! Skulle vara tacksam om jag fick lite förslag På hur jag kan göra! Jag orkar INTE må så här mera!

## Comment 1
Author: DesK

Oj det låter jobbigt!

Försök med lätt och fräsch mat med mycket, helst råa grönsaker. Hamburgare med bröd och pommes är rätt stabbig mat. Testa istället att äta pannbiff (hamburgare) med en fräsch sallad till. Försök också att skapa bra matrutiner och se till att dina måltider är lugna och avstressade.

## Comment 2
Author: Fjärilen10

Mm det ska jag testa. Det där med hamburgaren var Bara ett t.e.x :) Kanske ska äta lite mer sallad också

## Comment 3
Author: Fjärilen10

Är det någon som vet vad det kan bero på För jag känner mig inte stressad(inte vad jag vet) :(

## Comment 4
Author: Maria

Har det påverkat dig så att du gått ner i vikt?

## Comment 5
Author: Fjärilen10

Nej men det tycker jag är konstigt för jag äter inte så mycket

## Comment 6
Author: JohannaEkroth

Har du provat att äta Postafen som är en åksjuketablett som man kan köpa på apoteket. Den hjälper mig med mitt illamående.

## Comment 7
Author: Fjärilen10

Mm jag kanske kan testa det för det här börjar bli väldigt jobbigt!

## Comment 8
Author: JohannaEkroth

Det kan vara en simpel magkatarr su har och du kan ha hamnat i ett dåligt tänk. Postafen kan hjälpa dig att komma på rätt fötter igen och bryta den onda cirkeln.

## Comment 9
Author: Fjärilen10

Okay tack :)

## Comment 10
Author: Fjärilen10

Jag har också lite slem i halsen

## Comment 11
Author: JohannaEkroth

Du har säkert druckit för dåligt, då blir man slemmig i halsen.

## Comment 12
Author: Fjärilen10

Det har du rätt i,jag dricker ju inte så mycket om dagen

## Comment 13
Author: Fjärilen10

Det kan inte vara något jag inte tål eller? För jag mår illa vad jag typ än äter -\_-

## Comment 14
Author: DesK

Eftersom du mår illa vad du än äter så är det sannolikt att det är något i still med magkatarr, skulle det vara något u inte tål, så skulle deu må illa när du äter det du inte tål.

## Comment 15
Author: Maria

Du kan alltså äta utan att kräkas men du har ingen större matlust om jag fattat det hela rätt?

Eftersom du inte gått ner i vikt så har du fått i dig mat i alla fall och fått behålla den.

Försök som DesK skriver att äta lätt mat på regelbundna tider. Ät hellre ofta men lite istället för få stora måltider.

## Comment 16
Author: JohannaEkroth

Jag levde på Proviva nyponsoppa ett glas i timmen när min magkatarr var som värst. Man vill inte ha någon lagad mat när magkatarren är som värst.

## Comment 17
Author: Maria

Det finns även olika näringsdrycker på Apoteket om man känner att man inte får i sig tillräckligt. Jag har levt på sådana vissa tider.

Men du borde söka vård för inte ska du gå och må så illa länge.

## Comment 18
Author: Fjärilen10

Okay tack men det känns ibland som att jag ska kräkas men det går verkligen inte

## Comment 19
Author: Fjärilen10

Jag sökte vård en gång men dom tog bara blodprov och urinprov och kände lite på min mage

## Comment 20
Author: Fjärilen10

Men det var länge sedan!

## Comment 21
Author: Maria

Då kanske det är dags att söka igen.

## Comment 22
Author: Fjärilen10

Mm det kanske jag ska göra.

## Comment 23
Author: Fjärilen10

Nu har jag bestämmt tid på vårdcentralen
