# Sus i öronen innan regn eller annat väder.
Author: julia61

Hej1

Jag hoppas jag inte är ensam med detta problem, får sus eller pulsen hörs en stund innan vädret vänder till tex regn.

Det är enerverande och stör mig mycket.

Får inte hjärtklappning eller snabbare puls om man säger. Bara mer ljud i örat.

Någon som kan förklara????

## Comment 1
Author: Maria

Har ingen förklaring alls.

Är det såpass störande att du påverkas i din vardag så ska du söka hjälp. Kanske har något med trycket i örat att göra?

## Comment 2
Author: Ladydragon

min fundering är att det kanske är tinnitus...

att det bara sammanfaller vid regn kan ju bara va en tillfällighet ![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

men som 1# skriver stör det dig så sök läkare som får kolla öronen på dig

## Comment 3
Author: julia61

Pratat med läkare idag, hon sade att det var örontrumpeten som var täppt och tryckförändringar gör att det hörs puls i örat. Receptfritt avsvällande när det är som värst.

kan stämma då jag får extra vätska som jag får liksom trycka ut ur örat ibland.

Hm, inget farligt mao!!! tack för era svar ![Glad](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Maria

Vad skönt att det fick en förklaring.
