# Sprut-chock?
Author: Elshira

Jag har ett litet problem...

Jag är egentligen inte spruträdd, jag har inga problem att se när sprutan sätts in i min arm t.ex och även om jag tycker det är obehagligt att sticka in sprutan och få bedövning eller vad det nu är så är det ingen direkt "big dela" tycker jag. Jag är int nerväs/spänd (vad jag märkt i.af) inna jag ska få en spruta.

Men numera har det blivit att jag bävar mig lite för att ta sprutor. Inte som att bli rädd, men ogilla det... Och det är för att samtliga gången jag fått en spruta så har jag en stund efteråt fått en chock.

Först försvinner hörseln och sedan får jag den där konstiga synen (om en inte försvinner helt) ungefär som när man får ett blodtrycksfall fast åtminstone för mig snäppet värre. Jag känner även hur huvudet blir kalllt (blodet försvinner ju uppenbarligen därifrån).

Detta sker oftast runt 5 min efter jag fått själva sprutan. Jag har varit helt normal efter sprutan, oftast hunnit gå iväg en bit (tillbaka till klassrummet, ner till sjukvårdsreceptionen eller liknande) innan själva chocken kommer...

Jag har hittills bara svimmat helt en gång, men det är nära på varje gång. Och det har inte spelat någon roll om jag varit bedövad eller ej innan sprutan togs (med emla-plåster).

Jag har även fått samma symptom när jag fått ett hårt slag eller små kross-skador på händerna (endast kött/hud inte i själva benet), typ att jag snurrat ett grimmskaft och råkat få en hårda haken på handen. Det blir inget mer än ett blåmärke och lite ömmhet på handen... Då brukar det ta någon minut innan chocken kommer.

Jag blev även riven av min hanin i handen förr, det var bara precis så att det kom blodvite men det hade iofs gått igenom den hårda huden i min handflata. Jag han göra klart i stallet (kanske 5 minuter), komma in i huset, tvätta av såret under vatten och med sårtvätt samt plåstra om det. Sedan fick jag denna chock...

Jag har däremot fått en spricka i båda armarna varsin gång, skrapat upp hela ryggen på grus (ingen tröja ens... hehe), slagit upp en regäl köttslamsa på benet, spräckt läppen och krossat näsbenet. Ingen av dessa gånger har jag haft någon form av anfall. lol

Jag fårstår om jag får någon chock när jag tar sprutorna, att jag kanske omedvetet gått och spännt mig eller något. Men de andra småskadorna, hur kommer det sig att min kropp kommer i sådan chock för även sådana småsaker?

Detta i sig har nu lett till att jag har lite "fobi" för att gå och ta sprutor, just för att jag vet att detta kommer efteråt och är obehagligt. Jag har funderat på att försöka ge blod (även om en grov kanyl gör att jag bävar mig lite, men det är väll helt normalt ändå :), men om jag ska svimma varje gång så är det väll knappast bra i samband med blodförlust...

Någon som vet varför det blir på detta viset?

## Comment 1
Author: Maria

Psyket kan spela dig många spratt och jag tror att det är på grund av att du innerst inne har spänt dig.

Nästa gång du av någon anledning ska ta en spruta så be att få ligga ner. Då minimerar du risken och så kan du ligga kvar en stund efteråt. Tala bara om detta innan.

Jag tar blodprover på jobbet och ibland tar vi upp till 18 rör vilket många upplever som obehagligt. Jag ser alltid till att patienterna ligger ner. Både för min egen skull och för deras![Flört](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag tar även blodprover hemma hos folk och tar de nästan alltid liggandes. Det är praktiskt när jag ändå ska ta EKG och liggande blodtryck i både arm och ankel.

## Comment 2
Author: mongu

Det är en fördel att ligga ner och att framförallt inte titta när sprutan ges. Titta åt ett annat håll.

Sen då du mått såhär de senaste gångerna så är det troligt att du spänner dig när det är dags att bli stucken och då kommer reaktionen som ett brev på posten.

Så tala om nästa gång att du mått dåligt och att du behöver få lite tid efteråt som du får ligga kvar eller sitta kvar och lugna ner dig.

## Comment 3
Author: Elshira

Att ligga ner selar nog inte heller någon större roll. När jag satte i P-staven i armen t.ex så var armen bedövad och jag tittade inte, låg ner och blundade och slappnade av bara, lag låg kvar en stund det kommer ju som sagt inte "direkt" heller.

Men även om det med sprutorna är för att jag spänner mig (det är ju inte alls så konstigt) så förklarar de ju inte hur det kommer sig när jag slår i handen. Jag är ju inte ens berädd på det. Visst har det väll gjort ont (särskillt om man slagit i något av benen i handen), men det har inte ens blivit blåmärke eller bara ett ytterst litet/svagt märke.

Men jag vet inte riktigt varför jag skulle börja spänna mig annars heller (den första gången jag minns detta hände var väll i mellanstadiet). För jag tycker det är väldigt intressant med allt som har med sjukvård att göra. Jag har varit med och tittat på mindre operationer på mina hästar och har inga problem alls med sådant \*hmmm\*

## Comment 4
Author: Lill-Kisse

Jag har alltid varit förvånad över uppmaningen att ligga ned, bara för att ta en spruta e dyl. Därför frågade jag till slut varför.  
  
Svaret var att många har lätt att hamna i chocktillstånd efter en stund, även för små ingrepp, stick, slag m m. Det är alltså en fysisk chock, som kan ge yrsel och andra effekter, precis sådana som du beskriver. Kroppen kan överreagera och sända all "kraft" till den lilla skadan och då försummas andra delar som t ex syn och hörsel.  
  
Du har nu en fördel av att ha varit uppmärksam på hur din kropp reagerar. Då behöver bara se till att du får vila fem - tio minuter när du fått en spruta eller om något annat inträffat, som kan ge den här effekten. Det är nog inget psykiskt alls faktiskt.  
Hurra för dig som lärt känna din kropp! ![Glad](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Maria

Ja, det gäller ju att patienten får ligga kvar en stund också.

Det här med att be någon ligga ner är en säkerhet inte bara för patienten utan för mig som sticker också![Flört](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Framförallt jag som ofta sticker i hemmiljö och är ensam på plats med patienten.

Jag har ju en hel drös med frågeformulär också så det är bra att passa på att ta några sådana efteråt och då kan han/hon svara liggandes och det blir ett mer avslappnat samtal för att sedan efter en stund gå upp.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Nu vet jag varför dom vill att man ligger ner vid blodprover, dock avskyr jag att göra det så jag sitter alltid upp, känner att jag har mer kontroll på situationen då.

Tycker som övriga skrivit att du ska ta upp med läkaren hur du mår efteråt, tyckte också det var ett mycket bra tips som bumbleboo skrev om här ovan om frågeformulären.

## Comment 7
Author: Elshira

Ja jag har tagit frågeformulären liggandes flera gånger ![Flört](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
