# Får bara inte hända
Author: Maria

Detta gör mig så ont.![Gråter](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Vilken mardröm den stackars 23 årige pojken måste ha upplevt när han inte blev trodd av sjuksköterskan när han ringde efter ambulans.

Något sådan får bara inte hända i ett modern samhälle. Jag vet inte ens vad man ska skylla på.

Man läser mycket i tidningarna men detta berörde mig verkligen på djupet.

Här kommer en [länk.](http://www.dn.se/nyheter/sverige/jag-behover-en-ambulans-snalla)

## Comment 1
Author: mongu

Blir bestört när jag läser detta. Hur kan det ske? Stackars kille som fick dom svaren när han var dödsjuk.

Skrämmande!

## Comment 2
Author: Mitralis

![Gråter](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Fy vad hemskt.

## Comment 4
Author: Ladydragon

jo det är fruktansvärt helt enkelt

tyvärr vet jag om flera fall där sos personalen vägrat att skicka ambulans för "så farligt är det inte" eller där ambulanspersonalen vägrat ta med personen och bara satt sig och åkt därifrån utan patienten ![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

men tja det är väl som vanligt man får tjata hål i huvet på sos personalen eller försöka att anhöriga gör det   
eller i värsta fall ta bilen själv till akuten

vart fan är sjukvården på väg egentligen? det undrar jag och många med mig

själv så vågar jag inte lita på att ambulansen verkligen kommer om det behövs utan jag ringer även anhöriga som kan hjälpa till om det behövs

## Comment 5
Author: Maria

Sköterskan är tydligen anmäld flera gånger tidigare.

[Länk](http://www.dn.se/nyheter/sverige/sos-sjukskoterska-fick-ga-efter-internutredning)

Jag fattar inte hur hon ska orka leva med detta.![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

J\*la människa. Dessutom har SOS Alarm försökt att ge henne utbildning och ändå sitter hon där och tror sig veta bäst. Hon borde ha fått sparken för längesen.

## Comment 7
Author: Maria

#6 Kan bara hålla med.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jättehemskt! ![Skrikandes](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Inte för att vara petig, men enligt AB, så var det en "han".

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Men AB skall man inte läsa. ![Flört](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: Maria

Oavsett kön så är det lika hemskt.

## Comment 11
Author: Maria

När jag fick blindtarmsinflammation i mars så var jag hos vår husläkare på akuttiden på morgonen.

Jag blev snabbt sämre där med feber och kräkningar.

Hon undrade om jag hade någon som kunde köra mig till akuten för det skulle gå fortare än med ambulans.

Hon berättade att veckan innan så hade hon en patient med förmodad stroke och även då skulle det ta riskabelt lång tid innan ambulansen kunde komma och då är det ändå en läkare som ringer från en mottagning![Förvånad](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Nu bor vi ju mitt i Göteborg också och inte långt från Sahlgrenska alls. Så bör det absolut inte vara. Oavsett var man bor.

Inte riktigs samma sak som tråden handlar om men ändå.![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 12
Author: Vosjes

_Först omkring två timmar senare hittar en granne 23-åringen död innanför den öppna dörren. En dörr som 23-åringen ställt på glänt för att ambulanspersonalen skulle kunna ta sig in._

Nej nu sitter jag och stor bölar här hemma ![Gråter](http://halsa.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 13
Author: Maria

Tur att fallet ska granskas ordentligt.

Oerhört tragiskt att det ska hända så allvarliga saker gör att det ska bli bättre.

[Länk](http://www.svd.se/nyheter/inrikes/msb-granskar-23-aringens-dod_6113331.svd)
