# Frukt och grönt för hjärnan
Author: Maria

Nu är väl detta ingen större nyhet att det är bra att äta mycket frukt och grönsaker![Glad](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

[Här](http://www.expressen.se/halsa/1.2069696/at-dig-30-procent-smartare) kommer en länk

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Finns ju mycket svenska grönsaker att köpa nu, dessutom massor av härlig frukt!! Klart man passar på...och blir till på köpet mycket smartare...![Flört](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Maria

Javisst, två flugor i en smäll![Cool](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

\# 2

![Cool](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Nu blir jag lite elak... men är det därför renläriga LCHF-are, som inte äter frukt, blir dumma och envetna och ska överösa andra med sitt budskap hela tiden? De får inte i sig tillräckligt med vitaminer och mineraler och blir trögtänkta?

\*hukar\*

## Comment 5
Author: Maria

#4 Det var inte utan att det slog mig heller![Flört](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Tofu

Var det inte Omega3  som hjälpte bäst-nervsystemet bla.![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: AlbaStiffler

Oj vilken stor skillnad det var på grönsaksätarna o de andra. Klart märkbar. :-) känner mig smartare genast...

## Comment 8
Author: nyborjare08

[Här](http://www.kostdoktorn.se/wp-content/2008/01/vitamin-frukt-agg-lever-makrill5000d2.jpg) kan man se en liten jämförelse i näringsvärden mellan några frukter och lever och makrill. Siffrorna i diagrammet kommer från fineli.fi som är det finska folkhälsoinstitutets livsmedelsdatabas. Problemet idag är nog snarare att man inte äter tillräckligt varierat. Hur många gillar egentligen lever... Grönsaker är kanon men frukt ger jag inte mycket för eftersom de är framavlade att vara så söta.
