# äggstock
Author: yokohama

Har opererat bort min högra äggstock och undrar om man ska blöda eferåt. På sjukhuset var allt okej men när jag varit hemma 2-3 dagar började jag blöda ,fick ingen information vad som väntar efter en sådan här operation.Kanske jag kan få hjälp här?

## Comment 1
Author: Mitralis

Vänd dej till sjukvårdsrådgivningen.  
Detta är en allt för stor sak för att ta här tycker jag. En blödning i detta område som inte är mensrelaterad har ytterst svårt att sluta själv utan hjälp. Hoppas det går bra för dej.

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

Håller med, sjukvårdsupplysningen!

## Comment 3
Author: Maria

Håller med övriga. Kontakta sjukvårdsupplysningen eller din läkare/avdelning som opererade dig.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag har själv tagit bort den ena äggstocken efter att ha haft en  
literstor cysta.  
  
Men jag fick ingen blödning efter.  
  
Nu vet jag ju inte hur gammal du är men det kan ju vara den  
månatliga blödningen som kört igång.  
  
Men visst är det säkrast att kontakta avdelningen (om man nu  
kommer fram![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"))

## Comment 5
Author: Mitralis

Hur går det? Har blödningarna minskat? Har du fått tag i någon att fråga?

## Comment 6
Author: yokohama

"5 Jag har talat med sjuvårdsupplysningen ,och fick till svar att jag skulle kontakta kvinnokliniken. Nu börjar blödningarna minska så jag hoppas att det går ut rätt håll annars blir det att ringa på måndag.
