# MRT visade inget, vad finns kvar?
Author: Chestnut

Hej!

Har haft problem med mitt vänstra iknä i över ett år nu. I början var det "bara" värk, svullnad och rodnad - nu har min knäskål luxerat ett antal gånger, har en redig svullnad som inte går ner och en otrolig värk som aldrig ger sig..

I början av maj fick jag göra MRT, fick igår svar om att den visade inget onormalt. Ska få träffa en ortopedkirurg för att diskutera artroskopi "någon gång fram över".

Ortopeden jag pratade med nämnde som hastigast brosket och själva leden. Har läst på att broskskador är svåra att se och hematom (jag hade rejäla hematom efter en luxation vid undersökningstillfället) kan ge störningar.

Så vad för några skador kan det vara jag har egentligen? Jag menar, blåmärkena är ju inte där utan anledning och knäskålen uppför sig inte konstigt utan anledning.. Dessutom har jag så grymt ont! Äter en hel del smärtstillande ![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Sen undrar jag även om det finns någon här som känner till någon bra, privat ortoped/ortopedkirurg?

 Känns som om den offentliga vården kanske inte kan ge mig den vård jag behöver för att bli bra och inte få kronisk värk på grund av långa väntetider. Drar mig för att uppsöka akuten även när knäskålen luxerar - jag är envis och kan få tillbaka den själv. Kanske dem inte tror att jag har så stora problem just för att jag fixar sådant själv?

Kram

## Comment 1
Author: mongu

Aj då jag tycker inte du ska ta tillbaka knäskålen själv när den luxerar. Risken finns att det kan bli skador såvida du inte är helt säker på hur du ska gå tillväga.

Gör så att du uppsöker akuten när det händer. Dels för att undvika skador i knät. Eller kanske mera skador ska jag väl säga. Sen så visar det påtagligt att du har det så jobbigt som du har det.

Ibland är det faktiskt bättre att man åker in o verkligen visar att detta verkligen händer.

Tyvärr så vet jag inte riktigt ang. privata ortopeder. Ska fundera lite.

Var rädd om dig!

## Comment 2
Author: Maria

Tidigare har Gothenborg Medical Center funnits i Högsbo som varit specialister på idrottsskador (ortopedi) fast med alla omorganiseringar så är jag inte helt säker om de finns kvar ...

Vad jag vet är att de hade otroligt bra rekommendationer...

## Comment 3
Author: Chestnut

#1 Är lite svårt att undvika att ta tillbaka den själv, tar mig inte upp annars ![Flört](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#2 Tack för tipset! Ska kolla upp dem.

## Comment 4
Author: Lill-Kisse

Så svårt du skriver; MRT, luxera, artroskopi. Det verkar vara ett antal undersökningsmetoder, men vad har du för problem med ditt knä egentligen? Om du beskriver symptomen, kanske vi känner igen fenomenet bättre. Hur lever du för övrigt; arbete, fritidsaktiviteter?

## Comment 5
Author: Chestnut

#4 Patellaluxation = knäskålen hoppar ur led. Det är väl mitt huvudsymptom numera. Så luxera är ingen undersökningsmetod utan när en led hoppar ur sitt läge ![Flört](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Efter en patellaluxation får jag rikligt med blåmärken (hematom), svåra smärtor, grövre rörelseinskränkning än den jag redan har och kan inte gå.

Min knäskål har hoppat ur led drygt 5-6 gånger sedan början av april. Innan det var det ett oklart trauma (olyckshändelse) i januari då varken jag eller läkarna vet inte riktigt vad som hände. Men efter det har jag en ganska så grov rörelseinskränkning, knäet svullnar upp utan anledning och jag har ganska ont, speciellt om natten.

Innan dess har jag haft besvär från mitt knä i över ett år, har hetat att det är alttifrån "växtvärk" till muskelfästeinflammation till diffusa knäbesvär till chondromalaci patellae. Då var mina främsta besvär smärtor vid aktivitet, viss svullnad efter aktivitet, känsla av instabilitet samt att knäet bara vek sig. Dessa symptom har gradvis blivit sämre.

Är egentligen en hästtjej, har egen häst och så men hon har knappt blivit riden på ett år mer än enstaka gånger. Senaste gången jag ens försökte var i slutet av december.

Har alltid varit en riktig mönsterelev, över medel i alla teoretiska ämnen och ambitiös med stoora ambitioner (ska bli läkare är målet). Denna termin har jag 42,6 % frånvaro på grund av att mina knäproblem gör att jag inte orkar med skolan, kommer knappt upp ur sängen.

Så det var lite om mig och mina problem..

## Comment 6
Author: mongu

Ja du det är inte lätt. För knäbesvär ÄR besvärliga jag vet. Trist att det leder till så hög frånvaro men jag förstår att du inte klarar att va där.

Hoppas nu att du får hjälp det måste du bara få. Om inte så kolla med vårdgarantin om du kan få åka nån annanstans.

Kramar till dig.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Det är märkligt att de inte tar tag i detta ordentligt så att du verkligen kommer igång igen

Men tyvärr så är det inget ovanligt att det drar ut på tiden

Jag vet själv hur frustrerad man blir det enda som verkat hjälpa är att tjata sig till undersökning

## Comment 8
Author: Lill-Kisse

Det låter verkligen som om du har kommit in i en mycket ond cirkel. Början på problem med ett knä, kan vara något så simpelt som en vridning, snedbelastning e dyl. Att gå i sköna skor som hunnit bli lite snedgångna förvärrar problemen och sedan rullar besvären på.

Till att börja med måste du väl får hjälp med att _aldrig_ belasta ditt knä, så att det får en chans att vila och läka (så mycket som det nu kan självläka). Muskelfästeinflammation är allvarligt och kan ta mycket lång tid att bli bra ifrån. Man kan bil stel i leden också. Du behöver snarare inflammationshämande tabletter.

Har du provat stödförband och kryckor? Att fortsätta och gå med ett sånt knä och döva smärtan med värktabletter låter helt vansinnigt. Har du sökt sjukgymnast? Har du tid för återbesök hos ortopeden? Hoppas verkligen att du får hjälp snarast!

## Comment 9
Author: mongu

Fast många gånger är det bättre med viss belastning än att helt vila. Det kan bli svårare att läka när man inte belastar.

Fast självklart är det ohållbart som du har det med ditt knä och jag hoppas verkligen du får ordentlig hjälp nu. Det har varit alldeles för segt för dig.

Var rädd om dig!

## Comment 10
Author: Chestnut

Har provat vila helt i tre veckor, belastning så mycket som det går, antiinflammatoriskt (som pajade magen helt..) ortoser ( stödförband) - är inne på min fjärde. Sjukgymnastik i 11 månader hos en privat efter inrådan från VC, nu har sjukgymnasten gett upp och anser att mitt knä inte kan fixas med sjukgymnastik utan det behöver opereras.

Ingen tid för återbesök hos ortoped, ska få träffa ortopedkirurg "någon gång längre fram". Tid hos sjukgymnast på ortopedimottagningen har jag dock om knappt en vecka.

Blir så less på knäet, kan inte göra någonting längre..

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Det endså ledsnar de väl på att se dig och gör en ordentlig utredning till slut a som återstår är att åka jojo till akuten

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Oj då! Stackars dig! Jag förstår att det måste göra superont att råka ut för det här hela tiden.

Sök för det igen på vårdcentralen och be dem göra en remiss till ortopeden. Vårdgarantin säger att du ska få en tid inom 3 månader och inte ett "någon gång längre fram".

## Comment 13
Author: Chestnut

Igår damp det ner en tid till ortopeden. Den 22:a juli ska jag dit. Nu på tisdag ska jag träffa deras sjukgymnast, hoppas på att få träffa en läkare samtidigt!

## Comment 14
Author: mongu

Visst är det väl så att ortopedens sjukgymnast finns på samma ställe som deras mottagning är på det sjukhus dit både du och jag hör?

Hoppas då att sjukgymnasten rådfrågar en läkare så det förhoppningsvis kommer nån och tittar på dig. Ja inte bara tittar utan undersöker menar jag ju![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 15
Author: Chestnut

#14 Du har så rätt så, är uppe på ortopedimottagningen på "vårat" sjukhus. Ortopederna har ju en egen sjukgymnast som jobbar där.

## Comment 16
Author: mongu

Då håller jag tummarna för att du får träffa en ortoped samtidigt. Lycka till!

## Comment 17
Author: Chestnut

#16 tack!

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#13 Oj, vad bra att du får träffa en sjukgymnast!

Av min erfarenhet, så tycker jag faktiskt att en sjukgymnast oftast undersöker mer än en läkare när det handlar om mjukdelar som är skadade. Min sjukgymnast undersökte knät mycket mer och vid första träningstillfället fick jag göra en massa övningar bara för att han skulle se hur jag rör mig mm.

Det vore ju toppen om läkaren och sjukgymnasten kunde slå sina kloka huvuden ihop och klura ut vad det är som orsakar svullnaden, för det kanske är just svullnaden under knäskålen som orsakar patellaluxationerna och inte tvärt om?

Lycka till nu på tisdag!

## Comment 19
Author: Chestnut

Hemma från sjukhuset!

Fick läsa svaret från MRT. Att säga att allt var normalt är en stark överdrift enligt mig ![Obestämd](http://halsa.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd").

Tecken på att bakre korsband har/är skadat, ödem under knäskålen, inga säkra broskskador (utesluter inte att det finns). Men inga akuta skador.

Fick inte träffa någon läkare utan har min tid om 5 veckor och då tas beslut om operation. Fick en övning jag ska göra i den mån det går och en ny tid hos sjukgymnast om 2 veckor.

Ska dock ringa vårdcentralen imorgon för att få träffa en läkare där med tanke på mina smärtor som hämmar mitt liv starkt. Behöver effektivare smärtlindring.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Det visar att de inte har tagit dig på riktigt allvar tycker jag

Fast det är inget nytt umder solem igentligen

när det gäller vården abv i dag

## Comment 21
Author: Chestnut

#20 Precis, först att få höra att det inte var någon fara alls och sedan läsa att korsbandet inte var helt hundra och att man inte helt kan utesluta andra skador.. Tyvärr verkar det vara ganska så vanligt.

Har funderat en hel del nu, sjukgymnasten sa visserligen att det antaglgien är en gammal skada men i alla fall - hur kommer det att påverka mitt framtida liv? Kommer jag någonsin att bli helt smärtfri? Kommer jag att kunna rida igen? För så som jag lever idag vill inte jag leva i fortsättningen.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21 Det kommer säkert attlösa sig på något sätt fast det konner nog att ta sim tid tyvärr

Fast att det löser sig är jag övertygad om bara du träffar en bra läkare som lyssnar på vad du säger

## Comment 23
Author: Lill-Kisse

#21 Oh ja! Naturligtvis har du möjlighet att bli helt bra, smärtfri och fullt rörlig igen. Jag vet livs levande bevis på "hopplösa" fall, som närmast hade ett liv i rullstol att se fram emot - enligt läkare, men som kämpade på och blev bra.

Först och främst gäller det att tro på att man kan bli bra, söka efter de lämpliga träningsmetoderna och kämpa på långsiktigt. Lägg ridningen på hyllan för lång tid, eftersom det är alltför påfrestande i nuläget. Sikta in dig på andra träningsformer, som uteslutande är till för att stärka ditt knä inklusive det andra samtidigt.

Behåll målsättningen om att rida så småningom. Det kan vara det viktiga målet, som får dig att träna tålmodigt och ihärdigt. Se för allt i världen till att leta upp en duktig sjukgymnast, som ger korrekta anvisningar så du får veta vad och hur du ska göra.

## Comment 24
Author: Chestnut

#23 Ridningen är lagd på hyllan. Har blivit att jag träffat en del sjukgymnaster och alla har gett exakt samma övningar och direktiv. Men klarar inte ens av den lilla övningen...
