# Borderline
Author: signemo

Är det någon av er som har diagnosen borderline. Hur ser sjukdomsbilden ut. Hur förstod ni det och hur fick Ni hjälp?

Hoppa ingen tar illa upp för frågorna. Några goda vänner till oss kan ha en anhörig som ev. har det. Hur får denna anhörig all den hjälp den kan få om personen inte förstår att den har problem. Den personen håller på att ta knäcken på alla runt om med alla möjliga olika typer av anklagelser.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Sökte lite på nätet om just Borderline, hoppas det kommer till nytta! :)

[Borderline - Personlighetsstörning](http://sv.wikipedia.org/wiki/Borderline "http://sv.wikipedia.org/wiki/Borderline")  
[Borderline - Netdoktor.se](http://depression.netdoktor.passagen.se/default.ns?lngItemID=5535 "http://depression.netdoktor.passagen.se/default.ns?lngItemID=5535")  
[Borderline - Vårdguiden](http://www.vardguiden.se/Article.asp?Articleid=8364 "http://www.vardguiden.se/Article.asp?Articleid=8364")  
[Gränsland - Att leva med Borderline](http://web.comhem.se/~u70319560/ "http://web.comhem.se/~u70319560/")

## Comment 2
Author: Madde

Det finns ett annat forum här på ifokus som tar upp sånt. Tror det är [http://bokstavsfolk.ifokus.se/](http://bokstavsfolk.ifokus.se/)

Så gå in där och läs lite och fråga så kanske du kan få hjälp. =)

## Comment 3
Author: Tina-A

Min vän lider av borderline

## Comment 4
Author: Rocktjejen

du har även [http://Ångestsjukdomar.ifokus.se/](http://Ångestsjukdomar.ifokus.se/)
