# armbågen
Author: Velepa

Jag har haft ont i armbågen i ett bra tag nu, 5-6 månader kanske. Är öm som om ja skulle ha slagit i någonting. Men de har jag inte!  
Trodde först att jag va överansträngd i armbågen, från jobbet och så för jag jobbar i en tung industri. Men de tror ja inte mer på heller..  
Nu börjar ja bli lite orolig om de är nåt, typ infektion eller nåt? Jag vet inte vad de skulle kunna vara?

## Comment 1
Author: Tina-A

När jag hade ont i armbågen förut var det någon slags vattensamling.. Fick en sån här som jag inte vet vad det heter... ^^, Man hänger upp armen i tyg liksom, så stödjer man armen med nacken. Som man man brutit den ungefär. Så gick jag runt med den i ca 2 veckor och sen blev det bara bra..

## Comment 2
Author: Velepa

Jag förstår vad du menar.. Jag får hoppas att de inte är så, måste ju ha båda armarna på jobbet.. Eller behövde du inte ha den hela dagarna?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Kanske det kan vara någon inflammation? Vill du veta säkert så måste du ju ta kontakt med VC, företagsläkare eller annan läkare/vård personal.

## Comment 4
Author: Velepa

Ja, de kanske man ska göra för de är inte rätt.. Även fast de bara är nåt skitfel..

## Comment 5
Author: Martin

Det kan mycket väl vara en överansträngning, för om du inte vilat den ordentligt så kan det bli så att den blivit förvärrad och att det kanske övergått i inflammerade muskelfästen eller något liknande. Kan som någon sade också ha blivit vattensamling.

Jag hade helt klart kollat upp det, för är det dessutom så att du använder armen i jobbet så tror jag inte det blir bättre av sig själv.

Mitella är det för övrigt man "hänger" en arm i, ordet som söktes ovan. :o)

## Comment 6
Author: Tina-A

#2: Jo, tog endast av den på natten. Rörde armen inte över huvud taget på dagen.

## Comment 7
Author: Velepa

Kan bli väldigt svårt för mej att gå med sånt så får hoppas på att de inte är så då jag jobbar som operatör och på fritiden rider ja..
