# Försämrad hälsa och jag vet vad det beror på 😟
Author: illimbius

Har börjat få känningar av rökningen igen visst är jag överviktig minst 20 kg men det nyper till i hjärtat emellanåt och jag har egentligen inte rökt på 12 år utan började "igen" förra året i Januari. Röker inte många heller, ett halvpaket(10) om dan ungefär och "light"(blåa)
Det är 599 tillsatta kemikalier i en cigarett och det står på paketet "innehåller 70 cancerframkallande ämnen" och jag har svårt och tro att en växt - tobaksväxt kan innehålla 70 cancerframkallande ämnen om den inte är besprutad då möjligen
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_additives_in_cigarettes

Innan jag började röka vanliga cigaretter(filter) så hade jag rökt löstobak i några månader och det började kännas både bak på ryggen och på framsidan magen under revbenen, det var löstobak med papper utan filter. Efter att ha slutat rökit så tog det 1 hel månad innan värken var borta. 
Jag behöver ingen som säjer åt mej "Men sluta då" för jag vet att jag vill och kommer röka i minst 2 år till men det skrämmer mej ändå; ändå för jag vill inte dö än och jag har en kompis som fick stroke också i 30-års åldern och jag vill verkligen inte få det också. Och svar som innehåller "Men de e lugnt, man måste röka i flera år för att få skador" är förbjudna här också. 😒

Röker du?

## Comment 1
Author: Maria

Jag har varit storrökare i 35 år men slutade för 13 år sedan.
Större delen av tiden rökte jag handrullade cigaretter utan filter.

Idag har jag KOL.

## Comment 2
Author: Maria

Vill du bara veta om folk röker eller inte eller vill du diskutera rökningens baksidor?

## Comment 3
Author: Draken

Har rökt i 36 år, men slutade för 4,5 år sedan. Det var det bästa jag hade gjort. Mår mycket bättre idag.

## Comment 4
Author: JRSN

Försök få tag i ekologisk tobak, inte lätt men det går. Vitsen är att biverkningarna inte blir så svåra när man väl bestämmer sig för att sluta. Nikotinoljan som ingår i köpetobak är galet giftig och beroendet jämförbart med heroinberoende!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#0:

Nej, jag röker inte. Kan erkänna att jag för 12 år sedan rökte endast en cigarett och slängde resten av paketet (när jag var mitt i en allvarlig psykos)...eftersom jag läst någonstans en slags uppmaning att röka en cigarett fullt ut. Men jag ångrar att jag gjorde det.
Vad jag lärde mig var dock att det inte är något speciellt med det, och att jag inte förstår tjusningen. Det kan (för mig) inte vara särskilt beroendeframkallande då jag inte fick suget att röka något mer, mer att jag fick ännu mer avsmak för det.
Säkert är det så (tänker jag) att själva vanan är mer beroendeframkallande än nikotinet...men för att sluta krävs ju viljan, och att det nyper till i hjärtat borde vara en nog så stor motivation till att sluta.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#0 Ja vad säger man sluta röka eller börja inte ens 😂

Ord från icke rökare som inte förstår och jag hoppas du hoppade till lite för nu for retstickan i mig 😂

Nä men du det här är inte lätt jag är rökare och har vart sen jaaaduu var jag 12 år eller vad är det med åldern börjar jag fundera när började det här det började tidigt och min biologiska mor rökte med mig i magen så jag föddes väl med en cigg i munnen kan jag tro 🤭

Jag är 58 nu och har gjort otaliga försök att sluta men jag har gett upp och jag får ta konsekvenserna när dom kommer men som jag förstår det på ditt inlägg är du fortfarande ung så varför inte försök satsa på ett rökfritt liv för det kan knappast skada 😎

Det jag inte förstår med ditt inlägg är varför ska du röka i två år till ? vad har det för betydelse och poäng med den tidsbegränsningen ? varför inte bara sluta när det här skrämmer dig för du är uppenbarligen rädd för döden.

Jag är inte rädd för död jag är inte rädd för något jo getingar men det är en helt annan tråd och forum  😂 men döden skrämmer mig inte men den skrämmer dig TS så ta och tänk igenom det här  är det värt det att våndas över och känna rädsla.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#7:  Ja men du hoppa ut och hoppa bungee hi hi jag har gjort det några gånger och jag hoppar fallskärm och har gjort i flera år men jag har inte certifikat men hoppar gör jag och jag älskar livet så borde du också göra bara ta för dig då löser sig allt jag lovar ge utlopp för dig då når du oanade höjder kan jag lova 😎

## Comment 8
Author: hemul

Vad vill du att vi ska säga då? Att det inte är farligt?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Varför kommer du röka i minst två år till? Vore det inte bättre att trappa ner och sluta röka? Framförallt om skadorna du kan få och får skrämmer dig.

## Comment 10
Author: hemul

#5: Jag tror det kvrävs mer än en cigg för de flesta för att bli beroende. Inte för mig dock. Blev det ivf första gången jag rökte och jag drog i mig ett halvt paket (delade med en kompis) utan att må dåligt. Min pappa rökte, så jag fick i mig rök hela min uppväxt, speciellt som liten. Tror det egentligen var då jag blev beroende. Min hjärna kände igen det där som nåt den gillade och ville ha. Hade innan varit väldigt emot rökning. Men så räckte det med en gång för att trilla dit.

Röker inte nu, men snusar. Det funkar som metadon för en heroinist för mig. Får ingen kick, tycker inte det är gott, men håller abstinensen borta. Funkar så sen första prillan jag lyckades hålla kvar i munnen.

För att citera min läkare, själv f.d. rökare och nu snusare: Snus är inte bra, men cigaretter är livsfarligt.

Det bästa är så klart att bara sluta och ta smällen. Men det pallar tydligen inte jag.

Skulle det vara möjligt att räkna ut hur mycket pengar man lagt på nikotin under livet skulle jag nog börja gråta när jag såg summan.
