# Brännskada.
Author: [Borttaget]

Råka välta stekpannan full med fett över foten så och nu fyra dagar senare börjar det bli en hård ytan som spricker så fort jag går.
Frågan är om jag kan använda min frus salva nivea body milk nourishing lotion  så såret mjuknar eller om den det är en salva som skulle svida förr mycket.

## Comment 1
Author: Maria

Använd hellre något naturligt. Du kan använda vaselin eller matolja. Ex rapsolja som mjukar upp.
Idomin sårsalva tycker jag själv är underbar. Fet och har läkande effekt.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1: de kräver att gå till ica, jag kommer knappt nerför trappen och självklart e frugan borta

## Comment 3
Author: Sabah

Ajaj! Aloe vera är jättebra på brännskador, man kan ha på det direkt man bränt sig (då hejdar den brännskadan) men även sedan också, den både lindrar och läker! Jag har alltid en tub med aloe vera gel hemma, bra akutvård! Har man en aloe vera planta kan man skära en bit och stryka snittytan på det skadade området.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3: de denna eller nivea jag har

## Comment 5
Author: Sabah

#4: Super!! Stryk på aloe vera gel 👍🏻

## Comment 6
Author: Maria

#4 Det ät ju perfekt 🙂

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5: ooh de här kommer inte bli kul, önskar jag fick bryta armen istället de gjorde inte hälften så ont.
Återkommer o berättar hur de blev

## Comment 8
Author: Liz85

#7: Nu har jag bara brutit en handled och det gjorde ont som fasen! Släppte inte greppet om handleden förrän jag blev tvungen på röntgen, typ. 
Så jag vet inte om jag hade föredragit ett armbrott framför brännskada precis... 

Å andra sidan är väl smärta relativt, beroende på person och händelsen. Och jag måste säga att det där inte ser särskilt skönt ut alls. Hoppas verkligen att det läker fort för dig och att det inte blir för olidligt.

## Comment 9
Author: MonicaLagerquist

Hur går det för dig?

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#9 Personen har tagit bort sitt konto

## Comment 11
Author: MonicaLagerquist

#10 så trist

## Comment 12
Author: Liz85

Hoppas iaf att det gått bra med brännskadan för trådskaparen.
