# Huvudvärk när jag står upp, hjälp!!
Author: Catrenl

Hej!

Jag behöver hjälp då jag har haft huvudvärk sedan midsommarveckan. 

Det började med att jag fick ont när jag var på jobbet åkte hem tog en ibumetin la mig ner och sov vaknade upp och det kändes fortfarande , detta hände 3 dagar i rad.

På midsommarafton fick jag ont i huvudet och gick och la mig och det kändes genast bättre. Jag sov en stund så kändes det bra. Jag gick upp och huvudvärken kom  tillbaka jag la mig igen och det kändes bättre  men  huvudvärken kom tillbaka och jag spydde för att det gjorde så ont. 

Såhär höll det på i några dagar huvudvärken blev bättre när jag låg ner.

Sökte hjälp på vårdcentralen som sedan skickade mig till akuten där jag fick en avslappnande spruta (som inte hjälpte mot huvudvärken) samt migräntabletter, fick även citidon med mig hem. Citidonen hjälpte inte och jag tyckte huvudvärken blev värre så jag åkte till sjukhuset igen där jag fick naproxen som är den enda värktabletten som hjälpt mig. Läkarna trodde då det var spänningshuvudvärk.

Lät det vara några veckor och huvudvärken blev värre, varje gång jag reste mig upp så kändes det som att huvudet skulle explodera, den exploderande huvudvärken gick över efter 2 veckor ungefär.

Blev sedan inlagd på neurologavdelningen  där de gjorde en MR och de konstaterade lågt tryck i ryggvätskan men de såg ingen läcka. Fick då ta ett ryggvätskeprov där mitt tryck låg på 8 (det normala är tydligen att ligga mellan 6-20). Ryggvätskeprovet visade inget förutom "tecken på inflammatoriska celler"

Huvudvärken känns som att det trycker i huvudet och jag har det även när jag ligger ner, fast det blir värre när jag är upprätt. Har även haft problem med lock i öronen, detta går oftast över direkt när jag lägger mig ner och kommer tillbaka när jag ställer mig upp. Jag känner inte att huvudvärken kommer från nacken och jag är inte ljus eller ljudkänslig, jag har precis skaffat glasögon så det är inte synen som orsakar det. Jag har aldrig haft migrän eller spänningshuvudvärk förut.

Snälla är det någon som har någon aning vad det kan vara?

MVH

## Comment 1
Author: Maria

Vad säger neurologerna? Har de inte gett dig någon förklaring? Gör man något åt de inflammatoriska cellerna?

## Comment 2
Author: Catrenl

Har inte fått någon förklaring. Neurologen sa att ibland händer sådana här grejer utan att det finns en förklaring=/ .De har gett mig muskelavslappnande tabletter nu som jag ska prova och sedan höra av mig till dem om det inte hjälpt. Har tagit de i 2 dagar nu och det hjälper inte alls.

Enligt neurologen så behöver inte de inflammatoriska cellerna betyda nått, skulle kunna vara så att jag hade vilken infektion som helst i kroppen ex förkylning när de tog ryggvätskeprovet=(

## Comment 3
Author: OlgaMaria

Vad märkligt det låter! Och frustrerande att inte förstå vad det är trots alla undersökningar. Vad jobbar du med? Och tränar du något (kanske omöjligt nu förstås)? Det enda jag kan komma på är att du kanske kan kolla med en osteopat.

## Comment 4
Author: Maria

Ja det blir ju lite av ett mysterium när både MR och LP är normala och du fortfarande har så ont.

När jag hade min hjärntumör så var problematiken omvänd med huvudvärk på grund av ökat tryck.

Kan sjukgymnastik vara något tror du?

## Comment 5
Author: Catrenl

Ja det är sjukt frustrerande. Jag jobbar på kontor  och jag tränade en del på gym innan detta började.  Jag upplever det som att huvudvärken blir värre dagen efter om jag anstränger mig lite. Är även konstant trött nu förtiden=(

## Comment 6
Author: Catrenl

Okej Maria! Tror inte sjukgymnast hjälper, jag har ju försökt att göra övningar man gör vid spänningshuvudvärk men mår ju bara sämre dagen efter tyvärr

## Comment 7
Author: Maria

Många blir ju hjälpta av TENS-bahandling vid värk. Det kanske är något att testa eller ta upp med läkare eller fysioterapeut?

https://sv.wikipedia.org/wiki/TENS

## Comment 8
Author: Catrenl

Tack för tipset! Jag kan föreslå det men tror inte det kan göra så att ryggvätsketrycket ökar?

## Comment 9
Author: Maria

#8 Nej det tro inte jag heller men betänk att ditt tryck ändå låg inom normalintervallen fast på den lägre sidan så att säga. Det borde inte ge dig huvudvärk då.

Därför kanske en TENSapparat kanske kunde göra nytta.

## Comment 10
Author: Catrenl

ja sant! Jag tog även en TBE spruta 3-4 veckor innan jag fick ont. Detta var den fjärde sprutan(tog den dock några år sent). Det skulle kunna vara den som spökar.

## Comment 11
Author: OlgaMaria

#10 Ja, har neurologen sagt något om det?

## Comment 12
Author: Catrenl

Han sa att han inte trodde att det berodde på det. Då hade det nog synts på ryggvätskeprovet
