# Detox
Author: feminot

Någon som testat på en bra detox?  
Vill köra en liten rensning av kroppen så hade tänkt att gå på detox i två veckor, men skulle vilja ha lite tips på vad jag får och inte får äta m.m och om det finns någon kur som är bra o finns att köpa på t.ex life butikerna 🙂

## Comment 1
Author: Sindri

Innan du gör någon "rensning" tycker jag du skall läsa _Charmen med tarmen_, Giulia Enders.

## Comment 2
Author: jessR

Har läst och hört på flertal ställen att detox inte existerar, Det är bara att det går ut ur kroppen om du slutar stoppa i det, som exempelvis alkohol, mediciner etc. Så vad min poäng är att inte slösa onödiga pengar på någon detoxprodukt då de inte fungerar. Ät hellre bra och ekologisk mat och drick mycket så har det nog en bättre effekt :)

## Comment 3
Author: Sindri

Precis vad man får lära sig i boken. Detox är bara ett påhitt, och det är inte sunt att tömma kroppen så. Svårt att få tillbaka en hälsosam bakteriflora.

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Gör egna smoothies istället för att kasta pengar i sjön.
