# Frågar åt en kompis
Author: heltkaos

Jag har en kompis som tappar klumpar med hår när hon varit gravid. Hon har en unge nu och när hon va gravid med h\*n så tappade hon massa hår och blev tvungen att raka av det.  
Detta hände nyligen igen då hon blev gravid av misstag utan att veta om det och började tappa hår som sist, inte lika mycket dock. Hon förstod att hon varit gravid först när hon fick missfall.   
Hon tappar inte mer hår nu och nu undrar hon ifall hon kan färga håret utan att riskera att hon tappar mer av det?

## Comment 1
Author: Maria

Jag kan ingenting om färgmedel till hår men det kanske finns någon som vet annars finns det "Hår iFokus" och de kanske också svara.

## Comment 2
Author: heltkaos

Har skrivit där med

## Comment 3
Author: annia1

heltkaos jag har ingen aning, men eftersom hon tappar håret i samband med graviditet så kanske fråga inne på [gravid.ifokus](http://gravid.ifokus.se/) om dom vet hur lång tid det tar innan kroppen har återgått till det normala så hon kan färga håret om hon vill.

## Comment 4
Author: heltkaos

Vi färgade hennes hår i helgen och det var inga problem! Håret är intakt :)
