# Sjukvårdens nonchalans har orsakat svår sjukdom
Author: [Borttaget]

Har läst om det åtskilliga gånger i tidningarna. Folk söker vård, men blir nonchalerade och sen visar det sig vara något allvarligt. Nu har det hänt en släkting till mig. Personen har haft ett stort bråck på naveln under en lång tid och har bett om att bli opererad, men det har bara skjutits upp. De senaste tre veckorna har han varit förstoppad och haft ont i magen. När han ringt till vårdcentralen har de bara sagt åt honom att äta mer fibrer. De senaste tre dagarna har smärtorna blivit värre och han har även kräkts. Han ringde 1177 och de idioterna sa att det var magkatarr. Nu ligger han på intensivvården och vi vet inte hur det kommer sluta. Läget är kritiskt. Han har fått tarmvred och blodförgiftning pga bråcket. Man blir så ledsen och arg. Detta hade aldrig behövt hända.

## Comment 1
Author: VildaVittra

Det är verkligen vidrigt. Hoppas att han återhämtar sig.

Själv har jag väntat ett år på operation av min gallblåsa, i torsdags avbokades den tiden av dom och de sa att de eventuellt kan operera mig i höst. Tydligen har jag inget människovärde.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Han avled i förmiddags. 😭 Orsaken var en 43-gradig feber av blodförgiftningen som inte kunde hävas. Organen sviktade och till slut stannade hjärtat. 😭Fy fan vad hemskt det känns. Det är hemskt nog ändå när någon närstående dör, men ännu värre känns det nu när man vet att detta kunde förhindrats.

Men de som nonchalerat det ska inte komma undan. Vi släktingar ska anmäla detta.

Hoppas du får komma till operation snart, VildaVittra.

## Comment 3
Author: VildaVittra

Jag tycker ni kontaktar en journalist på Expressen/Aftonbladet, det är först då de ansvariga reagerar och "bryr" sig om anmälningen. 

Jag beklagar verkligen sorgen. Har helt tappat förtroendet för svensk sjukvård numera.

## Comment 4
Author: Ladydragon

försökte han söka vård på en akutmottagning?? försökte han söka vård på en annan vårdcentral? när smärtorna blev värre ringde han ambulans??

## Comment 5
Author: Elsaharr

Åh.. ;( Jag kommer igåg när det var en man som dog pågrund av att kvinnan på SOS inte trodde på att han hade andningssvårigheter för "han kunde ju prata". :/

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Åh fy beklagar verkligen! Det får inte gå till så här, en människa har fått sätta livet till för ingen lyssnade och tog honom på allvar. Jag hoppas ni får upprättelse även om det inte får er släkting tillbaka. Ingen annan ska behöva råka ut för samma sak, en mening som ofta nämns men ändå så sker det om och om igen! Helt otroligt!

## Comment 7
Author: Stallmima

Beklagar. Anmäl och kontakta pressen, ge inte upp  🌺

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack alla! Vi ska inte ge upp. ❤️

#4 Han sökte inte vård på akutmottagning eller annan vårdcentral. När läget blev akut orkade han inte ringa ambulansen själv, det gjorde min moster.

## Comment 9
Author: IceTee

lex maria anmäl.   
  
Men man bör alltid kontakta en annan vårdcentral, och om man har väldigt ont bör man åka in till akuten

## Comment 10
Author: mongu

Lex Maria är vårdens eget sätt att anmäla. Som privat anmäler man via Patientnämnden och får hjälp eller via IVO

## Comment 11
Author: farvendal

#9 han kontaktade ju iofs 1177 när han inte fick några vettiga svar från vc. sedan blev läget akut och han åkte till akuten.

så jag ser inte vad han kunde gjort annorlunda. 

detta var nog bland det sjukaste jag läst. jag har också blivit dåligt bemött av läkare men detta tog ju helt klart priset.

## Comment 12
Author: Katniss

Nej gud vad hemskt :(
