# Sova med stödstrumpor?
Author: stödstrumpan

Mina ben är tunga och trötta. Min gamla mamma som använt stödstrumpor i många år föreslog att jag skulle prova det. Det har jag gjort och jag märker STOR skillnad.  Nu har jag köpt flera par på Apoteket och använder dem jämt.

Nu till min fråga. I början tog jag av av dem inför natten för att alla säger att man ska göra det. Men jag tycker verkligen att det fattas något på benen då. Så jag har börjat sova i dem också. Men min mamma säger att man absolut inte ska sova med stödstrumpor på. Jag förstår dock inte varför. Jag har frågat på Apoteket men får inget riktigt svar där heller mer än att de gör ingen nytta på natten. Det kan jag förstås köp men gör de någon SKADA då? Varför ska man annars absolut inte ha dem på när man sover. Jag tycker bara det är skönt att ha dem på även när jag sover så därför har jag det. Sen byter jag varje morgon och tar på mig ett par nytvättade. Är inte det okej eller kan det vara dåligt på något sätt?  

Jag har googlat  men hittar inte mer information än att man ska ta av dem på natten men ingen förklaring varför.

Någon som vet här?

## Comment 1
Author: Lill-Kisse

Man kan väl tänka sig att huden behöver andas några timmar och vila från dessa strumpor. Prova med benvärmare som omväxling.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

stödstrumpor applicerar ju tryck på benen för att motverka trycket inifrån kroppen när du befinner dig i upprätt läge. När du ligger ner blir blodcirkulationen i benen _antagligen_ för dålig.

## Comment 3
Author: stödstrumpan

#2 Missförstår jag nu eller menar du att stödstrumporna gör så att blodcirkulationen blir sämre i benen om man har dem i liggande ställning?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Det är en gissning ifrån min sida ja. När du lägger dig så ändras trycket i kroppen (anledningen till att man har stödstrumpor). Stödstrumpor sitter trots allt åt rätt hårt om de sitter som de ska.

## Comment 5
Author: Maria

När du ligger ner så blir det inte samma tryck på dina ben som när du står upp och då gör så att säga strumporna ingen större nytta snarare kanske tvärtom. Du ska ju helst ha normal cirkulation i dina ben..

Så det är nog skönast för benen om de får lufta till natten.

## Comment 6
Author: butik21

Hej,

När du står upp så finns det ett tryck neråt på grund av tyngdlagen. Det gör att det krävs extra kraft för att pumpa upp blodet från fötterna tillbaka till överkroppen. Normalt sett så pumpar hjärtat tillsammans med vadmuskeln upp blodet från benen. 

Det finns flera anledningar till att kroppen kan behöva extra hjälp med att pumpa upp blodet från benen till överkroppen. 

Står du mycket stilla på dagarna (exempelvis frisörer) så är inte vadmuskeln aktiv vilket innebär att det blir jobbigare för hjärtat att pumpa upp blodet till kroppen.   

Om man har venösa problem så försvåras blodets omlopp i kroppen och hjärtat och många gånger så kan stödstrumpor hjälpa till.   

När du ligger ner så är kroppen horisontell vilket innebär att blodet inte behöver "pumpas upp" i kroppen och att eventuella svullnader i fötter och ben normalt sett försvinner av sig självt. 

När man ligger ner behövs inte det extra stödet och därför avråder man från att använda stödstrumpor när man sover. Risken är också om man har felaktigt tryck eller sätter på sig för små stödstrumpor att man inte märker att de sitter dåligt när man sover. Det kan i värsta fall orsaka problem med blodomloppet. 

Så anledningen till att man inte ska sova i stödstrumpor är:

1\. Det finns inget behov då kroppen är horisontell

2\. Om stödstrumporna sitter dåligt så märker man inte det när man sover och då kan de motverka sitt syfte. 

Om du har väldigt svullna fötter och ben kan ett tips vara att vila lite med benen högre upp än resten av kroppen ett tag in läggdags. 

Blir man du snabbt svullen om benen är det bra om du sätter på dig stödstrumporna direkt på morgonen. 

Finns det några skäl att ha stödstrumpor på natten? Ja, men det bör endast ske på läkares inrådan.

Jag hoppas det här kan vara lite svar på din fråga. 

Med vänlig hälsning

Richard

Kundservice

[butik21.com](http://www.butik21.com "specialister på stödstrumpor och fotvård")

(Vi jobbar med stödstrumpor och fotvård)

## Comment 7
Author: stödstrumpan

#6 Det var ett utförligt och bra svar. Tack!
