# Halsmandlar
Author: KitoBonito

Hej! 

Jag sökte lite snabbt men hittade inget aktuellt för mig. Jag vaknade idag med en svullen ond halsmandel (hade halsfluss i vintras, två omgångar i andra halsmandeln) och vill stoppa detta så fort jag kan. I vintras fick jag käka antibiotika.. 

Jag har hunnit dricka tre glas med Enchinagard och kokar upp ingefära med hackad vitlök i sil i beredskap (har hört att man inte ska värma upp vitlök för mycket då dess goda egenskaper skadas?). 

Har ni andra tips till mig, som är lätta att få tag på/göra?

Ni får gärna ge mig länkar också, även om jag inte hittade för halsont själv så kan jag tänka mig att dessa huskurer dyker upp för jämnan. :P Jag försökte även hitta gruppen med huskurer, men jag kan inte hitta den? Eller hette den något annat?

## Comment 1
Author: Maria

Du har postat inlägget i gruppen huskurer/egenvård😉

## Comment 2
Author: KitoBonito

#1 Jo, på ett sätt har jag ju det. :P Men det jag menade var att jag hade för mig att det fanns en Huskurer-ifokus eller liknande? Eller om det var något annat det hette.. Har ett svagt minne om att de skrev om det på startsidan för inte så länge sedan!

## Comment 3
Author: Maria

Det finns alternativbehandlingar iFokus och husmorstips iFokus om det var någon av de sajterna du tänkte på?

## Comment 4
Author: KitoBonito

Ja så kan det vara, tack!

## Comment 5
Author: KitoBonito

Nu har det gått över till "vanlig" halsont och värkande öron. :( Fortsätter med mitt ingefära-te och några glas echinagard.

## Comment 6
Author: Intehärutandär

Jag har tagit bort mina efter årtionden med problem, men jag tyckte Zyx och liknande lindrade mest. Det bedövar och lenar.

## Comment 7
Author: KitoBonito

Ja min mamma har också fått ta bort sina. Jag hoppas jag slipper det!! :(
